Rekabetçi üstünlük elde etmede fiyatlandırma stratejilerinin rolü: Türkiye'deki limanlar üzerine bir uygulama
The role of pricing strategies on competitive advantage: A study on Turkish ports
- Tez No: 389065
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİMEN KARATAŞ ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Dünya ticaretinin önemli bir kısmı denizyolu taşımacılığı kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Bu durum, denizyolu taşımacılığının düğüm noktaları olan limanlara olan talebi sürekli arttırmaktadır. Artan rekabet ortamında limanlar hayatta kalabilmeye yönelik çeşitli müdahaleci uygulamalarda bulunmaktadırlar. Bu uygulamalardan en öne çıkanı ise pazarlama faaliyetleri ve pazarlama karmasının en önemli boyutlarından biri olan fiyatlandırmadır.Çalışmada pazarlama kavramları çatısı altında liman hizmetlerinde fiyatlandırma yöntemlerinin belirlenmesi ve fiyatlandırma stratejilerinin rekabetçi üstünlük elde etmedeki rolü incelenmiştir. Araştırmada kullanılan modelin uygulanmasında iki farklı araç kullanılmıştır. Bunlar; fiyat akış diyagramı ve oyun ağacı analizidir. Çalışma, liman yöneticileriyle gerçekleştirilen yüz yüze görüşmeler aracılığıyla yöntemin Ege Bölgesi konteyner limanları üzerinde uygulanmasını ve değerlendirilmesini sunmaktadır. Çalışma sonucunda, limanların fiyatlandırma stratejilerine yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Significant portion of world trade is carried out via maritime transport. This situation continuously increases demand for the port, the nodal points of the maritime transport. There are various interfering practices applied by ports for their survival in an increasingly competitive environment. The most prominent applications are marketing activities and pricing which is one of the most important aspects of marketing mix. In this study, determination of pricing methods and the role of pricing strategies in gaining competitive advantage have been investigated in terms of marketing concepts. Two instruments have been used during the application of the research model. These are mainly charge-flow diagram and game tree analysis. The study presents the application and evaluation of the method on Aegean Region container ports through the conduction of interviews with port managers. As the results of the study, a number of recommendations were presented for the pricing strategies of ports.