Girişimcilik ve inovasyon stratejilerinin ülke kalkınmasına etkileri: Desteklenen girişimcilik - inovasyon kültürünün rekabetçi üstünlük elde etmede aracı rolü
The effects of entrepreneurship and innovation strategies on the country development: The mediating role of the supported entrepreneurship and innovation culture to gain competitive advantage
  1. Tez No: 558494
  2. Yazar: HALİL İYİDEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Çağdaş ekonominin temel taşlarından olan girişimcilik ve inovasyon konuları araştırmacılar açısından büyük bir ilgiyi hak etmektedir. Bu konular araştırmaya yönelik geniş bir imkanı sunarken, bilimsel uygulamalardan elde edilen sonuçların daha ileri araştırmalar için bir referans noktası olarak kullanıldığı bunun yanında politika yapıcıların ihtiyaçlarını da karşıladıkları görülmektedir. Bu bağlamda gerek araştırmacılar gerekse politika yapıcılar açısından önemli bir niş alanı dolduracağı düşünülen bu çalışmanın amacı, odak noktasında makro düzeyde girişimcilik ve inovasyon davranışları olmak üzere bunların öncülü ve ardılı arasındaki ilişkiyi araştırmak ve ortaya koymaya çalışmaktır. Bunu yapabilmek için davranışların öncülünde yer alan ve özellikle Türkiye'de henüz sonucunun tam olarak belirlenemediği düşünülen, girişimcilik ve inovasyon kapsamında devlet tarafından uygulanan destek, politika ve stratejilerin, bunlara ilave olarak oldukça önemli olduğu düşünülen mevcut kültürün bu davranışlara olan etkisi analiz edilmektedir. Ayrıca ardılında yer alan kalkınma ve rekabetçi üstünlük düzeylerinin bu davranışlarla olan ilişkisinin analizi yapılmaktadır. Bu analizleri yapabilmek için çalışmada GEM, WB ve WEF veri setleri ile korelasyon analizleri, panel veri denklemleri oluşturularak derinlemesine analizler ve faktör yük analizleri yapılmıştır. Bu nicel analizler sonucunda devlet destekleri, politikaları ve stratejilerinin girişimcilik ve inovasyon davranışları üzerine pozitif yönlü bir etkisinin olduğu bununla birlikte kültürün bu davranışlar üzerine orta düzeyde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte devlet destekleri, politikaları ve stratejileri ile girişimcilik ve inovasyon kültürü arasında bir ilişkinin var olduğu, girişimcilik ve inovasyon davranışının ülke kalkınması ve rekabetçi üstünlük üzerinde pozitif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship and innovation, one of the cornerstones of the modern economy, deserves a great deal of attention from researchers. While these issues offer a wide range of opportunities for research, it is seen that the results obtained from scientific applications are used as a reference point for further researches and they also meet the needs of policy makers. In this study, which will fill an important niche field, the author focuses on to prove the relationship between entrepreneurship - innovation behaviors and their predecessors and successors at macro level. In order to do this, in the premises of behavior, the author analyses the effects of support, policies and strategies implemented by the government and the national culture factors on entrepreneurship - innovation behaviors. In the following, author analyzes the development and competitive advantage levels that are affected by these behaviors. In order to make these analyzes, GEM, WB and WEF data sets were formed and correlation analyzes, also with the help of panel data equations in-depth analysis and factor load analysis were performed. As a result of these empirical analyzes, it has been determined that the state supports, policies and strategies have a positive effect on the behaviors of entrepreneurship and innovation, but the culture has a medium level positive effect on these behaviors. In addition, it has been determined that entrepreneurship and innovation behavior has a positive effect on country development and competitive advantage.