Micromax döner diskli memeye ait işletme karakteristikleri ve ilaç uygulama etkinliğinin saptanması
Determination of droplet characteristics of micromax 3 disc nozle and application effectiveness of pesticide
  1. Tez No: 38908
  2. Yazar: HÜSEYİN AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
IV oz Çalışmada Micromax 3 döner diskli meme ile farklı enjektör ve disk devirlerinde karakteristik damla çaplan ve damla büyüklüğüne bağlı olarak biyolojik etkinlik değerleri saptanmıştır. Micromax 3 ile değişik işletme karakteristiklerinde sabit dozda yapılan uygulamalarda sağlanan biyolojik etkinliği belirlemek için Cypermethrin kullanılarak Pamuk yaprakkurdu {Spotfoptera Ijttaraiis Boiso) kontrol düzeyi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, disk devir sayısı arttıkça hacımsal orta çap (VMD) kısmen küçülmektedir. Pamuk yaprakkurdu kontrolünde en yüksek biyolojik etkinlik değeri % 11 olarak kırmızı enjektörün 4200 d/min disk devrinde, 242 um hacımsal orta çap değerinde elde edilmiştir. Döner diskli memenin bu işletilme koşullarındaki damla sıklığı 39 adet/cm2 olmuştur.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In this study, droplet characteristics of lilcromax 3 speed disc nozzle and biological effectiveness were determined with different enjectors and spinning disc revulations. The result of the study indicated that the volume median diameter was partly reduced by increasing the spinning disc rpm. The biological effecti vermes achieved with the micromax 3 spraying was determined by using cypermethrin pesticide and controlling the Spotfüpt&rü L?ttürû??s ö&fset\x\ the laboratuary. The highest biological effectiveness was 77 % that is obtained from the using red enjector and running at a disc revelation of 4200 rev/min. Droplet, density was counted 39 number/cm2 in those operating conditions.