Pearson diferansiyel denkleminin paydasındaki polinomun derecesi ile ortaya çıkan f(x) olasılık yoğunluk fonksiyonunun büküm noktalarının sayısı ile olan ilişkisinin polinom üzerinden kurulması
Enabling the relationship between the polynomial degree of the denaminator of Pearson differantial equation and the number of i̇nflextion points of density function which appears through that degree by polinom
- Tez No: 389086
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL ŞEHİRLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
İstatistikte elimizde bulunan veriler gruplandığında bir frekans dağılımı belirtir. Bu frekans dağılımı net bir eğri üzerinde çıkabilir, bu eğri matematiksel bir eğri olarak gösterilir ise frekans dağılımı kolayca tespit edilebilir. Bu frekans dağılımını veren eğriler için en yaygın olarak kullanılan on iki farklı eğri tipine sahip olan Pearson Tip eğrilerdir. Bu çalışmada Pearson Diferansiyel denklemini sağlayan Pearson Tip eğrilerinin ilişkili olduğu ortogonal polinomlar ve bu ortogonal polinomların özellikleri incelenmiştir. Pearson Diferansiyel denklemini sağlayan fonksiyon uygun aralıklar üzerinde ortogonal polinom sistemleri için ağırlık fonksiyonu olarak özel önem taşır. Pearson Tip eğrileri ve polinomlar arasındaki ilişki ifade edilerek, eğrinin büküm noktalarının sayısı ile olan ilişkisi polinom üzerinden kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
İn statistics, the datas on our hands indicate a frequency distribution when they are grouped. This frequency distribution can exist on a certain curve. İf this curve is showed as a mathematical curve, the frequency distribution can easily fixed. The most widespread type of curve giving this frequency distribution is Pearson type curves with different twelve types. İn this work, orthogonal polynomials associated with Pearson Type curves satisfying Pearson differantial equation as a weight function carry a special weight with orthogonal polynomial systems on suitable intervals.By expressing relation between Pearson Type curves and polynomials, the relation with number of the inflextion point of curves is constituted on the polynomial.