İnovasyon sürecinde bilgi yönetimi ve AR-GE kullanımına ilişkin bir model önerisi
A model proposal regarding use of knowledge manegement and R & D in innovation process
- Tez No: 389085
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İnovasyon giderek işletmelerin ayrılmaz bir fonksiyonu haline gelmektedir. Bilgi inovasyonun en temel bileşenidir. Hem açık hem de örtülü bilgi inovasyon sürecinin başarısında kritik bir öneme sahiptir. Bilgi yönetimi; bilginin elde edilmesi, bilginin yayılması ve bilginin inovasyona dönüştürülmesi süreçlerinden oluşmaktadır. Teknolojiyi işleme fonksiyonu olarak Ar-Ge inovasyon sürecinde önemli bir rol oynamaktadır. Bilgi yönetimi Ar-Ge'nin önemli araçlarından biridir. Rekabetçi avantajın önemli bir kaynağı olarak bilgi yönetimi, inovasyon yönetiminden ayrı düşünülemez. Bu amaçla, rekabetin yönetilmesi gereken bir boyutu olarak inovasyon kavramının çeşitli yönleriyle incelenmesi, bilgi yönetimi ve Ar-Ge'nin inovasyon sürecine katkısı bu çalışmanın temel inceleme alanını oluşturmaktadır. Tez çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde; inovasyonun tanımı, inovasyon ile ilişkili kavramlar, inovasyon türleri, inovasyon kaynakları, inovasyon stratejileri ve son olarak da inovasyon sistemleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde, bilgi yönetiminin tanımı, bilgi yönetimi ile ilişkili kavramlar, bilgi yönetim süreci, Ar-Ge'nin tanımı, Ar-Ge ile ilişkili kavramlar, Ar-Ge kaynakları, Ar-Ge türleri, Ar-Ge yatırımları ve Ar-Ge merkezileri başlıkları incelenmektedir. Çalışmanın son bölümü olan uygulama bölümünde ise; T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı 155 işletmede çalışan Ar-Ge merkezi yetkilileri üzerinde anket yöntemi ile gerçekleştirilen araştırmaya ilişkin bulgulara ve yorumlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
Innovation has increasingly become an integral function of organisations. Knowledge is the core component of innovation. Both explicit and tacit knowledge have a crucial influence on the success of innovation process. Knowledege management comprises three components: knowledge acquisition, knowledge dissemination and knowledge transform into innovation. Research and development (R&D) plays a critical role in the innovation process. Knowledge management an important means of R&D. Knowledge management and R&D are the one of most important source of competitive advantage. So, they should not be viewed independent from innovation management. In line with this investigating innovation as a aspect of competitive to be managed, conribution of knowledge management and R&D to innovation process are the main research domain of the current study. Dissertation consists of three sections. First section devoted to concept of innovation, innovation types, innovation sources, innovations strategies, innovation models and finally innovation systems. Second section includes concept of knowledge management, knowledge, explicit and tacit knowledge, knowledge technologies, knowledge workers, knowledge management process, concept of R&D, R&D process, R&D sources, R&D evolution, R&D investments and R&D centers. The third and final section of the study is including the field research of the dissertation. 155 R&D center of Ministry of Science, Industry and Technology included in the sample and questionnaires sent to R&D center managers. Results and concluding comments are included in this section of the study.