Önemli bazı antepfıstığı çeşitleri için Gaziantep ve çevresindeki erkek tiplerin seçilmesi
The Selection of male pistachio types for standart female cultivars
  1. Tez No: 38912
  2. Yazar: HALİT SEYFETTİN ATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN KAŞKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZ Bu çalışma önemli antepfıstığı çeşitlerinden olan Uzun, Halebi, Kırmızı, Siirt ve Ohadi'ye uygun tozlayıcı tiplerin seçilmesi amacıyla Gaziantep'te 1993-1994 yıllarında yürütülmüştür. Umutlu olarak kabul edilen 20 adet erkek Tip, 1993 yılında Gaziantep yöresindeki bahçelerde yapılan gözlemlerle saptanmıştır. önemli antepfıstığı çeşitlerine uygun erkek tiplerin belirlenmesi ile ilgili analiz ve çalışmalar 1994 yılında yapılmıştır. Bu aşamada erkek tiplerin; büyüme gücü, büyüme oranı. çiçeklenme süresi, çiçeklenmelerinin çeşitlerle çakışma süreleri, ikincil daldaki çiçek salkımı sayıları, sürgündeki çiçek salkımı sayıları, çiçek salkımı boyları, salkımdaki çiçek sayıları, çiçektozu üretim miktarları, çiçektozu canlılık oranları, çiçektozu çimlenme oranları, çiçektozlarının muhafaza süreleri ve çiçek tozlarının bazı kalite özeliklerine etkileri saptanmıştır. Erkek Tiplerin en önemli özelikleri dikkate alınarak ve Tartılı Derecelendirmeye tabi tutularak yapılan seleksiyonda 825 ve üzerinde puan alan tiplerden 30 nolu Tip, Uzun ve Halebi çeşitleri için, 14 nolu Tip Siirt ve Kırmızı çeşitleri için, 3 ve 46 nolu Tipler, her ikisi de aynı bahçede bulunma sı koşuluyla. Ohadi çeşidi için uygun bulunmuştur. ABSTRACT This study was carried out to determine the suitable po- linators for the female cultivars such as Uzun, Halebi, Kırmızı» Siirt and Ohadi between 1993-94 in Gaziantep. Twenty selected male types were used as material and growth rate, flowering time, suitability of the flowering times of the ma le types with female cultivars, the number of flower cluster on a secondary branch, the number of flower cluster on a shoot, the number of flowers on a cluster, length of flower cluster, amount of pollen production, viability and germi nation of pollen and pollen storage period, effects of the various pollen of Types on fruit set rates, 100 nuts weight, split nuts rate, karnel percentage were investigated. According to the result of weighted ranking method; Type 30 was found to be the most suitable male for Uzun and Halebi cultivars, it was Type 14 for Siirt and Kırmızı culti vars. Type 3 and 46 were found to be suitable male for Ohadi cult i var.provided that the two types grow in the same orchard
Özet (Çeviri)