Silindirik tonozlar, daire ve helis eksenli taşıyıcı sistemlerin tamamlayıcı fonksiyonlar yöntem ile analizi mathematica uygulamaları
The Analysis of cylindrical vaults, circular and helicoidal structural systems by the complementary functions method-mathematica applications-
- Tez No: 38913
- Danışmanlar: PROF.DR. ERHAN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
IX öz Daire eksenli düzlemsel yapılar, helisel merdivenler, dönel kabuklar ve silindirik tonoz taşıyıcı sistemlerin statik yükler altında davranışı, 1. mertebeden diferansiyel denklem takımı ile ifade edilebilmektedir. Bu sınır değer problemi, tamamlayıcı fonksiyonlar yöntemi ile çözülmektedir. Başlangıç problemine indirge nen sisteme, Taylor serisi ve / veya Runge - Kutta yöntemleri uygulanmaktadır. Her bir sınıf taşıyıcı sistem için, MATHEMATİCA dilinde hazır programlar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The behaviour of circular planar systems, helicoidal stair cases, axisym metrical shell structures, and cylindrical vault structures under statical loading is governed by a system of 1. order deferential equations.This boundary- value problem is solved by the Complementary Functions Method. The system of equations reduced to several initial - value problems is then solved by Taylor series and /or Runge- Kutta methods. For each class of structural system, computer programs are prepared with the aid of MATHEMATlCA programming language.