Aşağı Seyhan Ovası'ndaki tarım kredi kooperatiflerinin ve ortaklarının sorunlarının kuruluş ve ortaklar açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 38914
  2. Yazar: BUKET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ill oz Bu araştırmada Tarım Kredi Kooperatiflerinin yapısı incelenmiş, Aşağı Seyhan Ovasındaki Tarını Kredi Kooperatifleri ortaklarımın sorunları ve bu sorunların Tarım Kredi Kooperatifçiliği yönünden değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu çalışmada kooperatif ortakları arasında kooperatifçilik bilgileri yönünden pek önemli faik olmadığı gözlenmiş, kooperetifin ortağını ekonomik yönden korumada zayıf kaldığı tespit edilmiştir. İncelenen kooperatif ortağı işletmecilerin büyük çoğunluğunun kooperatifin verdiği krediyi yeterli bulmadıklarından başka kaynaklardan daha yüksek faizli olarak kredi kullandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The purpose of this study is to examine the structure of the Agricultural Credit Cooperatives a member of the Aşağı Seyhan Ovası Agricultural Credit Cooperatives. In this study, it has been observed that there have not been much difference among the cooperative's members in terms of their knowladge of cooperative systems and the cooperative has been weak in defending the right and the interest of its members. Most of the members of Agricultural Credit Cooperatives were found to use the credit other sources, because of limited credit given by the cooperative..