Öğrencilerin çevresel duyarlılıklarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Exploration of the students' environmental sensitivity in terms of various variables
- Tez No: 389152
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada öğrencilerin çevresel duyarlılığının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerin çevresel duyarlılığı çevre ile ilgili eğitim alıp almama, cinsiyet ve öğrenim düzeyi açısından incelenmiştir. Araştırma, mevcut durumu ortaya koyan ve betimsel nitelik taşıyan bir çalışmadır. Çalışmada genel tarama (survey) modelinden yararlanılmıştır. Bu çalışma Erzurum ilinde Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü'nden 70, farklı liselerden 120, farklı ortaokullardan 209, toplamda 399 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Araştırmada Çabuk ve Karacaoğlu (2003) tarafından geliştirilen anket kullanılmış ve bu anketle öğrencilerin çevre sorunlarına karşı duyarlılığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Çabuk ve Karacaoğlu'nun 0,81 olarak hesapladığı Cronbach Alfa güvenirlik katsayısı bu çalışmada anketin uygulanması sonucu 0.86 olarak hesaplanmıştır. Analizlerde hangi testlerin kullanılacağının belirlenmesi için normallik varsayımları sınanmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine ilişkin olarak Kolmogorov-Smirnov Testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to explore students' environmental sensitivity. In order to do this, students' environmental sensitivity was explored in terms of sex, level of education and whether they get environmental education or not. This study is the one which found out about the current situation and it has descriptional character. In this study, survey method was used. The participants of this study were 399 students, 209 students from different primary schools, 120 students from different high schools and 70 students from The Department of Science and Technology at Kazım Karabekir Collage of Education, Atatürk University in Erzurum. In this research a questionnare developed by Çabuk and Karacaoğlu (2003) was used in order to identity students' sensitivity to environmental issues employed. Cronbach Alfa credibility parameter which was calculated as 0,81 by Çabuk and Karacaoğlu, is calculated as 0,86 after appliment of this questionnare. . In order to see which tests will be used in analyses, normalcy hypothetics were utilized. Kolmogorov- Smirnov test was applied to se data had normal distribution curve.