Probleme dayalı öğretim yaklaşımı ile entalpi kavramının öğretimi
Teachi̇ng of the concept of enthalpy usi̇ng problem based learni̇ng approach
  1. Tez No: 389153
  2. Yazar: ESEN ELAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma; laboratuvar metodu ve deney tekniğinin uygulandığı öğretim etkinliklerinde, probleme dayalı öğretim modeline dayalı bir öğretim tasarımının, Termokimya konusunun ve bu bağlamda Entalpi kavramının öğretimine uygulanabilirliğinin, öğrencilerin akademik başarıları açısından değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Atatürk Üniversitesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Fizikokimya dersine devam etmekte olan; 14 kız, 17 erkek toplam 31 öğrenciden oluşmaktadır. Yarı deneysel araştırma desenine göre tasarlanmış çalışma; doğrudan araştırmacı katılımıyla 12 haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar, her bir oturumda farklı bir öğrenci grubuyla, ana konu ve hedef kavram (Entalpi fonksiyonu) kavramsal bir probleme dönüştürülmüş olarak, öğrenci merkezli çözümler üretilecek şekilde tekrarlı ve önü açık olarak gerçekleştirilmiştir. Kontrol grupsuz olarak yapılan uygulamalarda, öğrencilerdeki kavramsal değişim oranı; her oturum öncesi ve sonrası uygulanan aynı kapsam geçerliliğine sahip fakat farklı kavramsal başarı testleriyle belirlenmiş ve 12 haftanın sonunda tüm örneklem gruba aynı son test uygulanarak öğrencilerin akademik başarılarındaki ortalama değişim tespit edilmiştir. Ölçüm sonuçlarının istatistiksel analizi ;α=0,05'lik önem düzeyinde, ön ve son test sonuçlarına dayalı olarak eşleştirilmiş örneklem t-testi ile yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, örneklem grubu oluşturan öğrencilerin kavramsal değişime dayalı başarı düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde bir farkın ortaya çıktığını göstermiştir. Ayrıca, araştırmacı gözlemleriyle, uygulamanın öğrencilerin problem durumu tanımlama, ölçme, hipotez kurma ve sonuç çıkarma, kritik yapma gibi belli başlı bilimsel süreç becerilerinde de pozitif değişimler sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the effect of the problem-based learning on students' academic achievement regarding to the concept of enthalpy, which is one of the most important in thermodynamics, and concepts of difficulty in teaching, and attitudes towards laboratory applications. The subjects were 31 third-year undergraduate students enrolled to a physical chemistry laboratory-I course in the Department of Chemistry Education in the spring semester of the 2011/12 academic year at Faculty of Education from a Turkish University. The students in groups of single and dual, every week of ten weeks for two groups participated of the same experimental study. The enthalpy concept test was administrated at the beginning and the end of each pre-and post-test experimental study and repeat the test was to determine the level of reliability and durability after treatment. Statistical analysis of experimental data, paired t-test was applied in the confidence interval of 0.05. At the end of the application of problem-based teaching model, the students' academic achievement gap between pre-test scores and post-test scores was found to be a statistical significant difference.