Ortaokul (5 - 8) Türkçe dersi dinleme eğitimi etkinliklerinin öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri açısından incelenmesi: Durum çalışması
Evaluation of secondary school (5 - 8th grades) listening education activities of Turkish class in terms of teachers, students and parents' views: Case study
- Tez No: 389151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada ortaokul (5-8) Türkçe dersindeki dinleme etkinliklerinin öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Durum çalışması modeline göre düzenlenen bu çalışmaya Erzurum ilinden 19 Türkçe öğretmeni, 19 ortaokul öğrencisi ve 19 veli katılmıştır. Çalışma grubuna araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen, öğrenci ve veli görüşme formundaki sorular yöneltilmiştir. Öğretmen, öğrenci ve velilerin sorulara verdikleri cevaplar ses kayıt cihazı ile kaydedilerek içerik analizi ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma neticesinde öğretmenlerin dinleme becerisinin öneminin farkında olduğu, Türkçe dersinde dinleme etkinliklerinin yapılmasını engelleyen faktörlerin bulunduğu, öğrenci ve velilerin dinleme becerisinin farkında olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of secondary school (5-8th grades) listening education activities of Turkish lesson in terms of teachers, students and parents' views has been aimed in this study. 19 Turkish class teachers, 19 secondary school students and 19 parents have been participated in this study that has been carried out according to case study model. Questions developed by researchers and taken from the teacher, student and parent interview form have been addressed to the workgroup. Teachers, students and parents' answers to the questions have been recorded by a voice recorder and have been analyzed using content analysis and descriptive analysis methods. In the wake of the study it has been concluded that the teachers have been aware of the importance of listening skill, there have been factors that prevent listening activities in the Turkish lesson and that the students and parents have not been aware of the listening skill.