Örgütsel bağlılığı etkileyen etmenler ve örgütsel bağlılığın, işe bağlılık ve ayrılma isteği gibi kavramlarla olan ilişkilerinin uygulamalı analizi
The relations and measurement between organizational commitment and the factors that affect organizational commitment and also affected from organizational commitment that job commitment and intentions to leave
  1. Tez No: 389181
  2. Yazar: HAKAN KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz örgütlerinde insan faktörü her zaman olduğundan daha da önemli bir hale gelmiştir. İnsanların da örgüt içinde bağlılık, kabul görme, güvenme, görüşlerine danışılması gibi ihtiyaçları önemsenmesi gerekliliği açıktır. Bu kapsamda çalışanlar ve çalışanların örgüte olan bağlılıkları incelenmiştir. Örgütsel bağlılık ile ilişkininin olduğu düşünülen kişinin kendisine olan güveni, örgütsel güven gibi güven temelli iki önemli unsurun örgütsel bağlılıkla olan ilişkileri de çalışmada incelenmiştir. Yetki devri (delegasyon), kararlara katılım, çalışanın otonomi düzeyi ve personel güçlendirme de aynı şekilde incelenmiştir. Belirtilen kavramların organizasyonel bağlılık, işe adanmışlık ve işten ayrılma niyetine etkileri de incelenerek, özellikle karar vericiler için önemli çıktılar elde edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human factor in today's organizations became more and more important every single day. People are expecting commitment, acceptance, trust, decision involvement at their organization like their social life. From this starting point, I started searching the organization commitment. Also used two different trust factors on research. First one is personal trust, and the second trust factor is organizational trust. Moreover the management factors that are delegation, participate decisions, autonomy and empowerment are examined. The relations between all these factors within the organizational commitment, job commitment and intentions to leave are examined especially for the people whose responsible for decisions making.