Sürdürülebilir madencilik için coğrafi bilgi sistemleri ve 3B modelleme çalışmalarının maden kapatma ve doğaya yeniden kazandırma planlarındaki rolü
The role of geographic information system and 3D modelling studies in mine closure and rehabilitation plans for the sustainable mining
- Tez No: 389285
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZHAN İPBÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Endüstriyel kullanımlarla arazi yüzeyi tahrip edilmekte, hatta zamanla bu alanlar yok olmaktadır. Ancak“Maden Kapatma ve Doğaya Yeniden Kazandırma”çalışmaları ile bozulmuş alanlar onarılmakta, biyolojik üretim potansiyeli ve peyzaj kalitesi artırılabilmektedir. Böylece insan müdahaleleriyle doğal peyzajda oluşabilen hava, su, toprak, gürültü ve görsel kirlilik gibi çevre sorunları ortandan kalkabilmektedir. Yurt dışında madencilik sonrasında doğa onarımı konusunda teorik ve uygulamaya yönelik çok sayıda çalışma olduğu halde bu konu, ülkemizde nispeten yenidir. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda konu ile ilgili yasal yükümlülüklerin oluşturulması beklenirken, sürdürülebilir madencilik için Coğrafi Bilgi Sisteminin (CBS) doğanın onarımı üzerine yapılan düzenleme ve yenileme uygulamalarının sonuçlarını önceden gösterebilmesi ve görsel değerlendirme ile tasarım aşamasında ortaya çıkan olumsuz etkilerin minimize edilmesini mümkün kılabildiğinden önemi çok büyüktür. Bu çalışmada açık ocak madenciliği ile bozulmuş arazi yüzeyi ve peyzajın görsel etkisi irdelenerek, doğa onarımı ve yenileme çalışmaları örneklenmiştir. Bunun içinde, maden bölgesine ilişkin 2 boyutlu (2B) veriler CBS ile entegre çalışarak sayısal ortama aktarılması ile verilerin saklanması, görüntülenmesi ve analiz edilmesini sağlamış ve yine CBS ile yükseklik ve diğer benzeri öznitelik bilgilerinin kontrolü ile 3 boyuta (3B) modellemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Terrains are damaged and even dissolves during industrial use process. But those terrains are repaired by“Mine Closing and Renewing Works”. Also the works increase potential of agriculture and landscaping. In this way, environmental issues which come from mining works, can be minimized. Mine Closing and Renewing Works are relatively newer in Turkey based on other foreign countries. So, It is expected that, legal obligations will be made about this subject. In this dissertation, terrains damaged by open pit mining and visual effect of landscaping are explicated. Also reparing of environment and renewing works are illustrated in this dissertation. For this, 2D datas which are belong to the mining area are integrated with GIS and those datas are visualised and analysed. Also in this dissertation, elevation and other attributes are checked and modelled as 3D.