The role of distributive justice and work engagement as the antecedents of affective commitment and job performance: An empirical study in a bank
Kuruma bağlılık ve performans öncülleri olarak dağıtımsal adalet ve işe adanmışlığın rolü: Bankada ampirik bir uygulama
- Tez No: 389295
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. İDİL VEDİA EVCİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Globelleşen dünyada artan rekabet koşullarına adapte olabilmek için, hizmet ve üretim sektöründe işletmelerin insan kaynağına odaklanmalarının gerekliliği en çok ilgi gören konulardan biridir.Günümüzde işletmeler artan rekabet koşullarına ayak uydurabilmek, hizmet verdikleri sektörde sürekliliği sağlamak, ulusal ve uluslararası alanda rekabet avantajı elde edebilmek için sahip olduğu insan kaynağının doğru ve etkin kullanımı gitgide önem kazanmaktadır. İşletmeler için doğru insan kaynağını bulup işe almanın yanısıra, çalışanın sahip olduğu potansiyeli dışarı çıkartıp performansı artırmanın, çalışanı kuruma ve işe bağlayacak şekilde süreçlerini yönetmesi önem arz etmektedir. Günümüzde bir çok işletme çalışanların performanslarını artırmak için çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Çalışanların performansının artması için, kuruma olan bağlılıklarının derecesi, işe adanmışlığın rolü önemlidir. Ayrıca son dönemde yapılan çalışmalar, çalışanların performanslarının artırılması ve kuruma olan bağlılıklarının güçlendirililmesinde çalışanlarının adalet algısının önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışma ile çalışanların performansını artırılmasının ve kuruma olan bağlılıklarının öncülleri olan işe adanmışlık ve adalet algısının rolü incelenmiştir. Öncelikli olarak çalışanların adalet algısının ve işe adanmışlık seviyelerinin etkilerini inceleyen çalışmalar incelenmiş, performans ve kuruma bağlılık çıktılarının öncülleri araştırılmıştır. Literatur ve daha önce yapılan çalışmalar kapsamında, hizmet sektöründe hizmet veren banka çalışanlarının dağıtımsal adalet algılarının (distributive justice) ve işe adanmışlık seviyelerinin, çalışanların adaptasyonel ve yaratıcı performanslarına etkisi ile kuruma olan bağlılık ilişkisinin açıklanması amaçlanmıştır.Çalışma kapsamında Türkiye'nın sektöre öncülük eden Bankalarından biri olan özel bir Banka'daki çalışanların adalet algısı ve işe adanmışlıklarının rolü incelenmiştir. Çalışmada aynı kurum kültürüne sahip bireylerin algılarının incelenmesi amaçlanmış olup, çalışma tek banka ile sınırlandırılmıştır.Performans ve kuruma olan bağlılık öncülleri olan adalet algısının ve işe adanmışlığın rolünü öğrenmek için yakla;ik 300 firma çalışanına anket iletilmiş ve 83 yanıt analizlerde kullanılmıştır. Çalışmada çalışanların adalet algısının, kuruma olan bağlılığı ile buna bağlı olarak çalışanların adaptasyonel ve yaratıcı performansları ile pozitif yönde bir ilişki olduğu, işe kendini adamış çalışanların kuruma bağlılıklarının artması ile birlikte performanslarına da pozitif yönde bir etki bulunacağına dair hipotezler kurulmuştur.Ayrıca işe adanmışlığın adaptasyonel ve yaratıcı performance direkt etkisi olacağı yönündeki hipotez de çalışmada belirtilmiştir.Çalışmaya konu olan değişkenlerin literatürdeki çalışmaları incelendikten sonra ve çalışmanın hipotezleri sunulmuştur. Farklı departman ve pozisyonlarda çalışan kişilerden alınan anket verileri öncelikli olarak güvenilirlik analizi ile test edilmiş. Güvenilirliği artırmak için sorulardan biri çalışmadan çıkarılmıştır.Güvenilirlik analizi sonrası çalışmaya konu olan değişkenler SPSS ile yorumlanmıştır. Öncelikli olarak değişkenler arasındaki korelasyon ilişkisi incelenmiştir. Korelasyon matriksinde hipotezlerde sunulan değişkenlerin birbiriyle ilişkili olduğu (tek bir hipotez hariç) desteklenmiştir. Çalışma kapsamında Bankada çalışanların adalet algısının işe adanmışlık seviyeleriyle ilişki içerisinde olmadığı sonucu çıkmıştır. Konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalarda adalet kavramının bileşenleri olan“dağıtımsal adalet”algısının nadir incelendiği, işe adanmışlık düzeylerinin çalışanların“yöntemsel adalet”algılarıyla daha çok ilişkili olduğu çalışılmıştır.Korelasyon analizi sonrasında, çalışmada sunulan hipotezler regresyon analizi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda, çalışanların adalet algısının kuruma olan bağlılıklarını pozitif yönde etkilediği, buna bağlı olarak çalışanların yaratıcı ve adaptasyonel performanslarının arttığı görülmüştür. Servis sektöründe yapılan çalışmada, banka çalışanlarının adalet algısının kuruma olan bağlılıklarına direkt etkide olduğu, kurumdaki adalet algısına güvenen çalışanların kuruma bağlı hissettikleri ve yaratıcı ve adaptasyonel performanslarına pozitif etkide bulunduğu hipotezlerle de desteklenmiştir.Ayrıca regresyon analizi ile çalışanların işe bağlılık düzeylerinin, çalışanların kuruma bağlılıklarına da etki ettiği ve buna bağlı olarak yaratıcı ve adaptasyonel performans gösterdikleri desteklenmiştir.Ek olarak Banka çalışanlarının çalışma sürelerinin (tenure) kuruma duydukları güven ve adalet algısına etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bankada ya da finans sektöründe uzun yıllar çalışan bireylerin adalet algısının, daha kısa süredir çalışan bireylere göre daha düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Anket verilerinin analizi sonrasında, analiz sonuçları literaturdeki daha önce yapılan çalışmalar ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, biri hariç tüm hipotezler çalışma kapsamında desteklenmiştir.Gelecek çalışmalarda, daha fazla sayıda çalışanlardan alınan verilerin değerlendirilmesi uygun olacaktır. Ayrıca bu çalışmada tek bir kurum kültürüne sahip olan bireylerin algılarının ölçümlenmesi amaçlanmış olsa dahi, aynı sektörde hizmet veren birden çok Bankadan alınan verilerin incelenmesi çalışmaya başka bir boyut kazandırabilecektir. Ek olarak çalışanların adalet algısı özellikle Türkiye'de kamu sektörü ve özel sektör arasında farklı olabileceğinden, gelecekteki çalışmalar kamu sektöründeki işletmeleri de inceleyerek çalışmanın kapsamını genişletebileceklerdir.Sonuç olarak şirketlerin insan kaynağına verdiği önemin artırılması, çalışanların adalet algısını güçlendirecek süreçlerin tasarlanması, çalışanların performanslarını artırmak için sorumlu oldukları işlerine ve kuruma güçlü bir aidiyet hissi oluşturmalarına imkan verecek yönetim anlayışına odaklanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Companies which are in the business of service and production need to focus on human resources in order to keep up with the competitive global world.Therefore, it is quite significant for companies to manage their human resources in an efficient manner in order to keep their sustainability in industry and compete globally with other companies. Besides the efficient recruitment, companies need to provide means for employees to have them reveal their self-potential and handle processes which increase the commitment of employees to their company and work. Nowadays, most companies do various researches to increase the performance of their employees. Employees' loyalty to companies and their engagement to work play a significant role in their performance. Furthermore, latest research has indicated that the perception of justice plays a key importance in increasing employees' performance and their commitment to company. In this thesis we investigated two key issues which primarily play an important role in employee performance and commitment to company: the perception of justice and work engagement. In this thesis, we showed that, there is a strong correlation between the employees' perception of justice and their commitment to company and also employees' creative and adaptive performance. In the thesis, we also set hypotheses which defends that engaged employees having strong commitment to their company have better performance in their work. In addition, we set another hypothesis which defends that there is a direct effect of work engagement to creative and adaptive performance.In order to verify the hypotheses and make analysis, we collected data from one of the leading companies in banking industry in Turkey. To figure out the perception of justice and work engagement which play a key role in commitment and performance in a company, we conducted a survey among 300 employees and made use of 83 survey results in our analysis.In the thesis, we investigated the variables subject to our thesis in literature and proposed our hypotheses. After evaluating survey results using SPSS, employees' perception of justice has a direct effect on their commitment to company and increased the creative and adaptive performance of them consequently. Contrary to some literature work, we obtained no direct relation between employees' distributive perception of justice and their performance.In addition, with the increase of employees' level of work engagement increases their commitment to company. We also showed in our hypothesis that these employees have better creative and adaptive performance. Furthermore, we figured out that tenure in sector and tenure in Bank of employees has impact on their trust in company and perception of justice. This thesis presents a framework for Banking industry that, for gaining competitive advantage, besides the companies serve the fair place for work in terms of distributive justice, they should focus on work engagement and commitment to get better and creative performance from the employees.