The effects of redundancy and information manipulation on traffic networks
Artık yolların ve bilgi manipülasyonunun trafik ağları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 389510
  2. Yazar: BERK ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RANA ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Trafik, Industrial and Industrial Engineering, Traffic
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Trafik tıkanıklığı, gerçek hayatta en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Bu problem, akademik çevreleri yakından ilgilendirmesinin yanında, kentlerde yaşayan birçok insan için de kaçınılmaz bir sorundur. Trafikteki her sürücü kendi yol uzunluğunu enküçüklemek isterken trafiğin hacmi, insanların, tıkanıklığı azaltmak amacıyla birbiri ile koordine olmasına engel teşkil eder. Bu nedenle, toplam maliyeti ve trafikte geçirilen zamanı azaltmak için kendiliğinden gelişen koordineli bir hareket mümkün olmamaktadır. Bu çalışmada, koordinasyonun etkilerini anlamak amacıyla, vekil tabanlı bir trafik uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamadaki uyarlanabilir vekiller trafik bilgisini alabilmekte ve yol uzunluklarını azaltmak amacıyla farklı yol stratejilerinin arasından seçim yapabilmektedirler. Koordineli bir hareketin sağlanması için bu vekillerin aldıkları trafik bilgisi manipüle edilmektedir. Ayrıca, ağa fazladan bir yol eklenerek, değişen bilgiye olan uyumluluğun önemi ortaya çıkarılmaktadır. Bununla beraber, Ölçeksiz, Rastgele ve Küçük Dünya ağları ve bu ağların trafik ağları olarak uygunluğu analiz edilmiştir. Bu ağ topolojilerinden faydalanılarak, bazı yolları kapatmak suretiyle, uyumlu olmayan sürücülerin bencil davranışlarının daha az tıkanıklığa ve daha kısa yol uzunluğuna sebep olduğu adil trafik ağları üretilmiştir. Bu analizlerin sonucunda, trafik ağlarındaki uyumluluk, bilgi edinme, topoloji ve artık yolların önemi daha derin bir şekilde anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Traffic congestion is one of the most frequently encountered problems in real life. It is not only a scientific concern of scholars, but also an inevitable issue for most of the individuals living in urban areas. Since every driver in traffic networks tries to minimize own journey length, and volume of the traffic prevents coordination between individuals, a cooperative behavior will not be provided spontaneously in order to decrease the total cost of the network and the time spent on traffic jams. In order to perceive the effects of cooperative behavior, we develop an agent based traffic application, in which adaptive agents are able to receive traffic information and have different path selection strategies, in order to decrease own journey lengths. We lead them to a cooperative behavior by manipulating the traffic information they receive. Also, by constructing a redundant road to the network, we conceive the importance of the adaptivity to varying information. Moreover, we analyze network topologies of Scale Free, Random, and Small World networks to evaluate the compatibility as traffic networks. Then we try to create fair traffic networks from the network topologies above, in which the selfish behaviors of non adaptive drivers causes less congestion and total journey lengths, by road closures. By doing these experiments an analyses, we obtain a deeper perception about the importance of adaptivity, information retrieval, topology, and redundancy for traffic networks.