Sezyum katkılı yitriyum (1) baryum (2) bakır (3) oksijen (7-?) süperiletken bileşiğinin bazı fiziksel ve yapısal özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical and structural properties of superconductors of yitriyum (1) baryum (2) bakir (3) oksijen (7-?) cesium doped
- Tez No: 389573
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET NEZİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, YBa(2-x)Cs(x)Cu(3)O(7-?)(x=0,075;0,15;0,25;0,35)numuneli nitratlı bileşikler kullanılarak hazırlandı. Hazırlanan bu bileşikler bazı elektriksel, manyetik ve yapısal özellikleri; taramalı elektron mikroskobu, x ışını toz kırınımı, elektriksel özdirenç ve AC manyetik alınganlık ölçümleri ile incelendi.Elektron mikroskobu çalışmalarına göre numunelerde Cs katkısının artmasıyla gözenekli yapının azaldığı ve tane boylarının arttığı gözlendi.XRD ölçümleri kullanılarak, numunelerin örgü parametreleri hesaplandı. Elde edilen x ışını kırınım desenlerine göre Cs atomlarının Ba atomlarının yerlerine girdikleri görülür.10-100 K sıcaklık aralığında yapılan elektriksel özdirenç ölçümlerinde, en yüksek TC kritik geçiş sıcaklığı değeri 91,5 olarak ölçüldü. Kritik geçiş sıcaklığı katkı miktarının artmasıyla az bir miktar düştüğü görüldü.AC manyetik alınganlık ölçümleri, numunelerinde katkı miktarının artmasıyla süperiletken duruma daha keskin bir geçişin olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, YBa(2-x)Cs(x)Cu(3)O(7-?)(x=0,075;0,15;0,25;0,35 ) samples were prepared by using nitrate compounds. Some electrical, magnetic and structural properties of these compounds were examined by using scanning microscope (SEM), x-ray powder diffraction (XRD), electrical resistance and AC susceptibility measurements.On the basis of the SEM measurements, it would seem that increasing the amount of Cs doping, the porous structure decreases and grains sizes increase.Unit- cell parameters were calculated by employing XRD measurements. obtained by x-ray diffraction patterns, Cs atoms displaced Ba atoms in the crystal structure.Measurements of electrical resistivity at 10-100 K temperature, the highest TC was measured as 91,5 K. The critical transition temperature was decreased by increasing the amount of doping element.AC susceptility measurement revolved that by increasing of quantity in composite sample, superconductivity state occurs.