ITIL v3 süreçlerinin detaylı incelenmesi ve örnek uygulama
ITIL v3 processes detailed review and a sample application
  1. Tez No: 389631
  2. Yazar: NECATİ MANCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çogu BT – (Bilgi Teknolojileri) organizasyonunun bugün karsılastıgı en büyük zorluk, yönettikleri Bilgi Teknolojileri altyapısını çalısmaya devam ettirirken aynı zamanda sundukları hizmetlerin kalitesini iyilestirmek ve sürekli gelisen ve degisen is ihtiyaçlarına hızla karsılık vermek arasında bir denge tutturmaktır. Bu ihtiyaçlar dogrultusunda BT endüstrisinin yeniden yapılanması ve Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi (ITIL – Information Technologies Infrastructure Library) gibi süreçler toplulukları gelistirilmistir. 1980 yılında gelistirilmeye baslanan ve 1989 yılında ilk verisiyonu çıkan kütüphane yıllar içinde üç versiyon ile güncellenmis ve hızla yaygınlasmaya devam etmistir. Bilgi Teknolojileri ilgi alanına giren tüm konuları çesitli evreler ve süreçler altında toplamıs ve yönetim için bir vizyon olusturmustur. Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetimi'ni, birbiri ile iç içe geçmis ve beraber hareket eden bes ana evreden olusan bir Yasam Döngüsü içinde tarif etmistir. Yönetim için çesitli süreçler ve aktivitelerden olusmus çözüm önerileri ile zenginlestirmistir. Bu çalısmada, ITIL'ın kendi dili kullanılmaya gayret edilerek evreleri, süreçleri, aktiviteleri ve günlük hayattaki kullanımları aktarılmıstır. Anahtar
Özet (Çeviri)
The biggest challenge that many IT (Information Technology) organizations faced today is to strike a balance between offering new services to improve the quality, quickly serving constantly evolving and changing business needs and also managing and maintaining the IT infrascructure at the same time. For reconstructing IT industry in line with these requirements, processes communities have been developed such as Information Technology Infrastructure Library (ITIL - Information Technologies Infrastructure Library). The Library began to develop in 1980 and first version was released in 1989, till now three updated versions were published and it is still continuing to spread rapidly. It created a vision for management with various processes and phases which includes all matters falling within the scope of IT. It describes the Information Technology Service Management as a Life Cycle, formed by five main phases which are intertwined with each other and acting together. It is composed of solution advices which are enriched with various processes and activities for management. In this study, the relevant information on these phases, processes, activities and the use of them in business life by endeavoring to use ITIL's own language is transferred.