Diabetli sıçanlarda B6 vitaminin yağ asidleri ve yağ metabolizmasına etkisi
  1. Tez No: 38967
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYFER BAPÇUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Kimya, Biochemistry, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
IV ÖZ DİABETLİ SIÇANLARDA B6 VİTAMİNİNİN YA? ASİDLERİ VE YA? METABOLİZMASINA ETKİSİ Bu çalışmada, suda çözünen vitaminlerden olan B6 vitamininin Wistar - Albino ırkı normal ve diabetli erkek sıçanlarda yağ asidleri ve yağ metabolizmasına etkisi incelendi. 20 mg / kg B6HC1, normal ve streptozotosin diabetojenik ajanı ile diabet oluşturulmuş sıçanlara 15 gün süre boyunca deri altına enjekte edilerek, üçer günlük periodlar ile alman dışkılardaki yağ asidi ve nötral yağ tayinleri yapıldı. Elde edilen bulgulara göre diabetik sıçanlarda dışkı ile atılan yağ asidleri ve nötral yağ miktarlarına B6 vitamininin belirgin bir etkisi olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF VITAMIN B6 ON THE FATTY ACID LEVELS AND THE FAT METABOLISM IN DIABETIC RATS In this study, the effect of the water soluble vitamin B6 on the fatty acid levels and the fat metabolism of normal and diabetic male rats of the Wistar - Albino race was investigated. Diabetes was induced on the rats by the utilization of normal and streptozotocin diabetogenic agents and there rats were given daily subcutaneous injec tions of 20 mg / kg B6HC1 for a duration of 15 days. Feces samples were collected every three days and fatty acid and neutral fat a- nalysis was performed on them. It was determined that the vitamin B6 does not have a discernible effect on the fatty acid level and the neutral fat content in the feces of diabetic rats.