Bazı akvaryum balıkları (Cichlidae ve Poecilidae)'nda rastlanılan ektoparaziter enfestasyonların araştırılması
Research of ectoparasitic infestation on certain ornamental fish
  1. Tez No: 389685
  2. Yazar: SAADET YAĞMUR BULGUROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE KORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, Cichlidae familyasına ait sarı prenses (Labidochromis caeruleus), mavi prenses (Pseudotropheus socolofi) ve ahli çiklit (Sciaenochromis fryeri) balıkları ile Poecilidae familyasına ait velifera (Poecilia velifera) ve beyaz moli (Poecilia sphenops) balıklarının ektoparazitolojik yönden incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 12 ay sürdürülmüştür. Araştırma süresince örneklemeler ticari akvaryum balığı yetiştiriciliği yapan bir işletmeden sağlanmıştır. İşletmeden örneklemeler her ayın ilk ve ikinci haftasında yapılmıştır. Araştırma Aralık 2013- Kasım 2014 periyodunda yapılmış ve 600 balık örneği kullanılmıştır. Örnekleme sırasında balıkların içinde bulunduğu akvaryumların su sıcaklığı, çözünmüş oksijen ve pH değerleri ölçülmüştür. Laboratuvara getirilen balıkların ilk önce dış muayeneleri yapılmıştır. Daha sonra balıkların vücut yüzeyi yüzgeçler ve solungaçlarından sürtme preparatlar hazırlanmış ve ışık mikroskobu altında incelenmiştir. Çalışma süresince Ciliophora şubesinden (Vorticella sp., Tetrahymena sp., Trichodina pediculus ve Trichodina heterodentata), Rotifera (Euchlanis sp.) şubesinden ve Gastotricha (Chaetonotus sp.) şubesinden olmak üzere 6 farklı parazit türü saptanmıştır. Tespit edilen Trichodina pediculus ve Trichodina heterodentata, Euchlanis sp. ve Chaetonotus sp. Türkiye için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed, certain ornamental fish which the members of Cichlidae including the electric yellow (Labidochromis caeruleus), powder blue cichlid (Pseudotropheus socolofi), electric blue hap (Sciaenochromis fryeri) and the members of Poecilidae including yucaten molly (Poecilia velifera), white molly (Poecilia sphenops) were examined for ectoparasitological. The research period is 12 months. Sampling was done from the company in the first and second week of each month. Sampling continued from December 2013 until November 2014. 600 fish samples were used. At each sampling period, the water temperature, dissolved oxygen and pH were measured. In laboratory conditions, fish were examined from the outside aspect. After examination, smears prepared from body surface, fins and gills of fish and it was examinated under the light microscope. During study period, it was detected 6 different parasite species include that Ciliophora (Vorticella sp., Tetrahymena sp., Trichodina pediculus ve Trichodina heterodentata), Rotifera (Euchlanis sp.) and Gastotricha (Chaetonotus sp.). Trichodina pediculus, Trichodina heterodentata, Euchlanis sp. and Chaetonotus sp. are new records for Turkey.