Retinal vasküler hastalıklara bağlı maküla ödemi tedavisinde deksametazon implantın etkinliği ve güvenilirliği
Safety and efficacy of intravitreal dexamethasone implant injection on macular edema due to retinal vascular diseases
- Tez No: 389717
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamızın amacı retinal vasküler hastalıklara bağlı maküla ödemi tedavisinde intravitreal deksametazon implantın etkinliğini ve güvenilirliğini araştırmaktır. Ocak 2013 – Ocak 2014 tarihleri arasında kliniğimizde 13'üne retinal ven dal tıkanıklığı (RVDT), 7'sine retinal ven kök tıkanıklığına (RVKT) bağlı maküla ödemi ve 10'una diyabetik maküla ödemi (DMÖ) nedeniyle intravitreal deksametazon implant enjeksiyonu (Ozurdex; Allergan, Irvine, CA) yapılan 30 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların enjeksiyon sonrası 1.hafta, 1., 2., 3. ve 6. aylarda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), santral maküla kalınlığı (SMK) ve göz içi basıncı (GİB) değerleri kaydedildi, katarakt progresyonu araştırıldı. Olguların demografik özellikleri bakımından gruplar arasında istatistiksel fark bulunmadı (p>0,05). RVDT'li gözlerin EİDGK değerlerinde tüm kontrollerde istatistiksel anlamlı artış izlenmedi (p>0,05). SMK değerlerinde enjeksiyon öncesine göre 1., 2.
Özet (Çeviri)
Purpose of our study is to investigate efficacy and safety of a single dose intravitreal dexamethasone implant injection on macular edema due to retinal vascular diseases. The medical records of 30 (13 with branch retinal vein occlusion-BRVO, 7 with central retinal vein occlusion-CRVO and 10 with diabetic macular edema-DME) patients with macular edema secondary to retinal vascular diseases and at least 6 months follow-up between January 2013 and January 2014, were evaluated retrospectively. Best corrected visual acuity (BCVA), central macular thickness (CMT), intraocular pressure (IOP) and cataract progression were performed at first week, 1st, 2nd, 3rd and 6th months. The groups were similar in terms of demographic characteristics (p>0,05). In BRVO, there were no statistically significant improvement in BCVA from baseline at all visits (p>0,05).