Üniversite öğrencilerini serbest zamanlarında fiziksel aktivite yapmaya güdüleyen faktörler ile sıkılma algısı ilişkisi
The relationship between factors motivating university students to do physical activity in their leisure time and perception of boredom
  1. Tez No: 823611
  2. Yazar: MERYEM KOÇAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmanın amacı üniversite öğrencilerini serbest zamanlarında fiziksel aktivite yapmaya güdüleyen faktörler ile sıkılma algısı arasındaki ilişki düzeylerinin tespit edilmesidir. Araştırma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 429 (251 Kadın, 178 Erkek) gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”öğrencilerin egzersizlere güdülenme düzeylerini belirlemek için“Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği (REMM)”ile serbest zamanda sıkılma algı düzeylerini belirlemek için“Serbest Zaman Sıkılma Algısı Ölçeği (SZSAÖ)”kullanılmıştır. Veriler SPSS 22 istatistik paket programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the level of relationship between the factors that motivate university students to do physical activity in their free time and the perception of boredom. The research group consists of 429 (251 female, 178 male) volunteer students studying at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Sports Sciences in the 2022-2023 academic year. In the study,“Personal Information Form”,“Recreational Exercise Motivation Scale (REMM)”to determine the motivation levels of students for exercise and“Leisure Time Boredom Perception Scale (LTSPS)”to determine the level of boredom perception in leisure time were used as data collection tools. The data were analyzed with SPSS 22 statistical package program.