Dinamik stretching uygulamalarının 18-23 yaş arası erkek basketbol oyuncularının sürat performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of application of dynamic stretching on the effects of speed performance of 18-23 year-old-male basketball players
  1. Tez No: 389769
  2. Yazar: MURAT BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, erkek basketbolculara uygulanan dinamik stretching uygulamalarının sürat performanslarına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, Gebze Teknik Üniversitesinde öğrenim gören ve aynı üniversitenin basketbol takımında oynayan 10 amatör erkek basketbolcu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Sporcular deney grubu (n=5) ve kontrol grubu (n=5) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu iki gruba ön test olarak 10m, 20m ve 30m sürat testleri uygulanmıştır. Ön testler sonrasında iki grup 6 hafta boyunca antrenmanlarına devam ederken, deney grubuna farklı olarak antrenmanları öncesinde dinamik ısınma uygulaması yapılmış, 6 haftalık antrenmanlar sonrasında deney ve kontrol grubunun son testleri alınmış ve bu testlerin verileri SPSS 15. 0 paket programına aktarılarak bağımlı gruplar Wilcoxon Eşleştirilmiş İki Örnek testi ile bağımsız gruplar ise Mann-Whitney U testi ile değerlendirilip iki grup arasındaki fark incelenmiştir. Anlamlılık düzeyi p< 0,05 olarak belirlenmiştir. Bu testler sonucunda, deney grubunun 10 m sürat testi ilk ve son ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p< 0,05).Deney grubunun 20 m sürat testi ilk ve son ölçümleri arasında anlamlı fark bulunmuştur (p< 0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the speed performance of the applied dynamic stretchings male basketball players. For this purpose, 10 amateur male basketball players who study at the Gebze Technical University and play for the same university basketball team attend the workshop as a volunteer. Athletes experimental group (n = 5 ) and control group (n = 5) are divided into two groups. As a pre- test to these two groups 10 m, 20 m and 30 m sprint tests were applied. While the two groups were training for 6 weeks after the pre-test, dynamic warm-up application made prior to training, unlike the experimental group , the final test of the experimental and control groups after 6 weeks of training were taken and data for these tests SPSS 15. 0 package groups dependent on the difference between the program and transferred to the paired Wilcoxon two- sample test evaluated by independent groups using the Mann -Whitney U test for two groups were analyzed. The significance level was determined as p < 0.05.