Kalite yönetim sistemlerinin kurulumu ve nakliye firmasında uygulama deneyimi
Implementation of quality management systems and application practice in a transportation company
- Tez No: 389791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma iki temel kısımdan oluşmaktadır. İlk dört bölüm Kalite kavramının tarihçesi, kalite yönetim sistemlerinin tanıtılması ve bir sistemin kurulması ile ilgili bilgi kaynağı olarak hazırlanmıştır. Çalışmanın bahsedilen bu bölümleri Kalite ve Kalite Yönetim Sistemi hakkında bilgi sahibi olmak, kendi kuruluşunda böyle bir çalışmayı başlatmak isteyenler için bir kaynak olarak da yarar sağlayacaktır. Özellikle bu konuda araştırmaya yeni başlayan orta veya küçük büyüklükteki işletmeler için Kalite Yönetim Sisteminin, sadece Belge sahibi olmak algısının önlenmesi için düşünce sistemi olarak da tanımlama yapılmaya gayret edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde bir uygulama örneği yer almaktadır. Lojistik sektörü Nakliye alanında faaliyet gösteren Marnak Marmara Nakliyat San. ve Tic. A.Ş. aile şirketi yapısından kurumsal şirket yapısına geçmeye ve Kalite Yönetim Sistemi kurularak bu sistem dahilinde çalışmaya karar vermiştir. Başlangıçta şirket yapısı incelenmiş, mevcut durumun analizi yapılmıştır. Kalite Yönetim Sistemi kurulması, kullanım ve işleyişin etkinliğinin ölçme ve değerlendirme araçları ile tanımlanmasını takiben TSE ISO 9001:2008 Belgelendirme için başvuru yapılabilecek duruma ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work consists of two main parts. The first four chapters were prepared to serve as a reference for the history of quality concept, introduction to quality management systems and implementing one of those systems. These chapters of the work, acting as an introductory source or short guide, will be beneficiary for those who want to learn and implement a quality management system in their organizations. Special attention was given to prevent the misperception of Quality Management System is Getting Certificate for micro to mid-scale organizations which are new to the topic. Final part includes an application example. A family company, Marnak Marmara Nakliyat San. ve Tic. A.S. which is a transportation company active in the logistics sector decided to transform into intuitional structure and to implement a quality management system. Initially the company structure was examined and current situation was analysed. This was followed by improvements and dissemination of knowledge in related fields which contributed to successful results. Following the implementation of the quality management system, definition of the measurement of its effectiveness continuously, the company is at the TSE ISO 9001:2008 application stage.