Holstein buzağılara uygulanan iki sıvı yemleme şeklinin canlı ağırlık artışı ve sütten kesim ağırlığı üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 38987
  2. Yazar: S.YILMAZ KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VI. ÖZET Bu araştırma; buzağılara verilen süt miktarının azaltılma sı, hatta süt yerine bir miktar buzağı maması kullanılması ile insanlar için çok değerli olan süt miktarında sağlanacak artış ve erken sütten kesmenin buzağıların canlı ağırlık ar tışı ve sütten kesim ağırlığı üzerine olan etkilerinin be lirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Bunun içinde Holştein ırkı dişi buzağılara iki sıvı yemleme programı uygulanmış ve bu iki sıvı yemleme şekli karşılaştırılmıştır. 10 adet araştırma buzağısı 5 'erden 2 gruba ayrılmış olup; kontrol grubuna 84 günde 300 kg süt, deneme grubuna 150 kg süt + buzağı maması verilmiştir. Her iki gruba da kesif yem serbest, yonca kuru otu ad libitum olarak verilmiştir. Kontrol grubunun doğum ağırlıkları ortalaması 38.6 kg, deneme grubununki ise 38.0 kg olarak belirlenmiş, doğum ağır lıkları bakımından iki grup arasındaki farklılık önemsiz bu lunmuştur (PM>. 05). Kontrol grubu 42 günde ortalama 58.2 kg, 84 günde ortala ma 94-0 kg canlı ağırlığa ulaşmış; deneme grubu 42 günde or talama 50.2 kg, 84 günde ise ortalama 79-0 kg canlı ağırlığa ulaşabilmiştir. İki grup arasındaki farklar hem 42 günde hem de 84 günde istatistiki olarak önemli bulunmuş tur (P0. 05 ), 30.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The aim of this study is to save some of the milk cows by decreasing the amount of milk gift and to determine the ef fects of feeding milk replacers and early weaning on growth and weaning weight of calves. For this reason two liquid diets were given to two group of Holstein calves, each group consisted of 5 calves. Ten female Holstein calves were divided into two groups and randomly assigned to two treatments. The control group was fed 300 kg whole milk for 84 days weaning period, while the test group was fed 150 kg whole milk+milk replacer. Both of the experimental groups were fed concentrate and dehid- rated alfalfa ad libitum. The birth weights of control and test groups were 38.6 and 38.0 kg respectively. The difference between the birth weights was unsignificant (P>0.05). The weight of the control group after 42 and 84 days were 58.2 and 94^0 kg where as the test group's weights were 50.2 and 79.0 kg for the same periods.