Trigonella L. (Leguminosae) cinsi bucerates seksiyonu üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical researches of bucerates section in Trigonella
  1. Tez No: 389882
  2. Yazar: BAŞAK KALAYCIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE KÖKDİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Trigonella cinsi yeryüzünde 135 kadar türle temsil edilmektedir. Cinse ait türler Akdenizden Güney Afrika'ya ve Avustralya'ya kadar geniş bir yayılış göstermektedir. Türkiye'de 21'i endemik olmak üzere 54 türü bulunmaktadır. Bu çalışmada Trigonella cinsinin Bucerates seksiyonuna ait 16 taksonun tohum ve topraküstü kısımlarında ana etken madde tarama testleri yapılmıştır. Ekstrelerin hiçbirinde siyanogenetik, antrasenozit, kardiyoaktif heterozit, tanen ve nişasta tesbit edilmemişken bazı ekstrelerde antosiyanozitler ve ozlara rastlanmıştır. Ekstrelerin tamamında flavonoit, kumarin heterozitleri ve saponin olduğu belirlenmiştir. 16 taksonun ekstrelerinde total fenol (Folin-Ciocalteu's yöntemi) ve total flavonoit miktarları belirlenmiştir. Total fenol miktarları tohumlarda 114.6-177 mg/g, topraküstü kısımlarında 59.74-168.75 mg/g, total flavonoit miktarı ise tohumlarda 43.55-122.14 mg/g topraküstü kısımlarında 41.05- 117.78 mg/g aralığında değişmektedir. YBSK analizleri ile bitkilerin fenolik bileşik ve diosgenin içerikleri kalitatif ve kantitatif olarak incelenmiştir. Taksonların hepsinde tohum ve topraküstü kısımlarında gallik asit, kateşin ve şiringik asit (sırasıyla 0.6-20.1, 1.6-20.4, 0.03-7.04 mg/g aralığında) tesbit edilmiştir. Bunun yanısıra bitkilerin bazılarının tohumlarında ve/veya topraküstü kısımlarında protokateşik asit, viteksin, mirsetin, kersetin, luteolin, apigenin, kemferol, izoramnetin ve formononetin olduğu belirlenmiştir. İncelenen taksonlardan T. pamphylica'nın topraküstü kısmı dışında bütün taksonların her iki kısımların da diosgenin içerdiği bulunmuştur. Tohum kısımlarında bulunan diosgenin miktar aralığı 0.91-8.42 mg/g iken topraküstü kısımlarında bulunan miktar aralığı 0.04-0.23 mg/g'dır. Ekstrelerin serbest radikal süpürücü aktivitesini belirlemek için DPPH testi kullanılmıştır. Ekstrelerin % inhibisyonu 16.88-71.38 aralığında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The genus Trigonella is represented by up to 135 species on earth. The species belonging to this genus show a wide distribution from Mediterranean to South Africa and Australia. There are 54 species in Turkey, including 21 endemic species. In this study of 16 taxa Bucerates sections of the genus Trigonella L. seed and aerial parts of the main active ingredient screening tests were performed. While, cyanogenetic, anthrasenoside, cardioactive glycoside, tannins and starch were detected in none of the extracts, anthocyanins and os were found in some extracts. Flavonoid coumarin heterosides, and saponin were determined in all of the extracts. In extracts of 16 taxa were quantitated the amounts total phenol (Folin-Ciocalteu's method) and total flavonoid. Amount of total phenol in seeds 114.6-177 mg/g, from the aerial parts 59.74-168.75 mg / g, while the amount of total flavonoids in seeds 43.55-122.14 mg/g, in aerial parts 41.05- 117.78 mg / g ranges from. Phenolic compounds and diosgenin content of plants were analyzed by HPLC analysis of qualitative and quantitative. In all of the taxa seeds and aerial parts gallic acid, catechin and syringic acid (respectively 0.6-20.1, 1.6-20.4, 0.03-7.04 mg/g range) were determined. In addition, in the seeds and/or aerial parts of some plants protocatechuic acid, vitexin, myricetin, quercetine, luteolin, apigenin, kaempferol, isorhamnetine and formononetine were determined. In examined taxa, except T. pamphylica's aerial parts, diosgenin was found in both part of all taxa. Diosgenin amounts range from 0.91-8.42 mg/g in seeds while in the aerial parts of 0.04-0.23 mg/g. DPPH test was used to determine free radical scavenging activity of extract. The extract varies in the range of 16.88-71.38% inhibition.