Kronik süpüratif otitis mediada medikal tedavinin cerrahi tedavinin zamanlamasındaki rolü
The role of medical treatment on timing of surgical treatment in draining chronic otitis media
- Tez No: 389994
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ERDEM DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Onur Pakır, Kronik Süpüratif Otitis Mediada Medikal Tedavinin Cerrahi Tedavinin Zamanlamasındaki Rolü, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları-Baş Boyun Cerrahisi Tezi, Zonguldak, 2015. Amaç: Aktif kulak akıntısı olan kronik süpüratif kronik otitis mediası olan hastaların başvuru anında ve medikal tedavi sonrası 10.gün ve 1.ay östaki tüpünün mukosiliyer klirens zamanı ölçüldü. Bu değerler en az 3 aydır kulak akıntısı olmayan kronik süpüratif kronik otitis mediası olan hastaların mukosiliyer klirens zamanı değerleri ile karşılaştırıldı. Çalışmanın türü ve yeri: Prospektif, 3.basamak sağlık merkezi Hastalar: Çalışmaya kronik süpüratif otitis media tanısı alan 50 hasta (ortalama yaş 15-60, 26 kadın ve 24 erkek hasta) dahil edildi. 29 hasta ( grup 1; ortalama yaş 15-60, 16 kadın ve 13 erkek hasta) en az 3 aydır kulak akıntsı olmayan hastalardan 21 hasta (grup 2; ortalama yaş 17-60, 11 kadın ve 10 erkek hasta) ise başvuru anında aktif kulak akıntısı olan hastalardan oluşmaktaydı. Her iki grupta kolesteatom, timpanik membran retraksiyon poşu ve intratimpanik timpanosklerozu olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. 1.grup da östaki tüpünün mukosiliyer klirens zamanı cerrahi öncesi değerlendirildi. 2.grup da ise östaki tüpünün mukosiliyer klirens zamanı başvuru anında ve medikal tedavi sonrasında 10.gün ve 1.ay da ölçüldü. Uygulama: Klinik değerlendirme ve mukosiliyer klirens zamanının sakkarin ile ölçülmesi Temel ölçümler: Östaki tüpünün mukosiliyer klirens zamanı %5'lik sodyum sakkarin solüsyonu (10 μL of 1,1-dioxo-1,2-benzothiazol-3-1) ile değerlendirildi. Grup 2 de bulunan hastaların her kontrolu sırasında otoskopik muayene bulguları kaydedildi. Sonuç: Östaki tüpünün mukosiliyer klirensi zamanı kuru kulaklarda ortalama 8,27±1,52 dakika iken akan kulaklarda 1. gün yapılan test sonucu 28,72±8,26 dakika idi. İki grup arasındaki bu değerler istatistiksel olarak anlamlı idi (p˂0,001). 2.grup hastalara medikal tedavi sırasında 10.gün yapılan test sonuçları ortalama 14,53±5,11 dakika iken, tedavi sonrası 1.ayda yapılan sonuçlar ise ortalama 9,09±2,33 dakika idi. Akan kulak grubuna yapılan 1.gün ile 10.gün ve 10.gün ile 1.ay test sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Onur Pakır, The Role of medical treatment on timing of surgical treatment in draining Chronic otitis media, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Thesis in Ear Nose Throat Diseases - Head and Neck Surgery, Zonguldak, 2015 Objective: To measure the Eustachian tube (ET) mucociliary clearance time (MCT) in actively draining CSOM ears that were in follow up with medical treatment at 1st day, 10th days and 1st month. To compare the results with ET-MCT of at least 3 months dry ears with CSOM. Study Design: Prospective, Tertiary referral center. Patients: Fifty patients (age range:15-60; 26 females and 24 males) with CSOM consisted of 29 patients (group 1; age range: 15-60 years; 16 females and 13 males) with dry ears for at least 3 months and 21 patients (group 2; age range: 17-60 years; 10 males and 11 females ) with draining ears at presentation. The ear pathology in group 1 and 2 included CSOM with no cholesteatoma, no tympanic membrane retraction pockets and no intra tympanic tympanosclerosis. The ET-MCT in group 1 was measured before ear surgery. In group 2, patients were given topical medical treatment and the ET-MCT was measured at the day of presentation and during follow up, at 10th days and 1st month. Interventions: Clinical assessment and mucociliary transport time measurement by saccharin. Main Outcome Measures: The ET mucociliary function was measured by saccharine sodium salt solution 5% (10 μL of 1,1-dioxo-1,2-benzothiazol-3-1). Findings of otoscopic examination of the group 2 patients in each visit were also recorded. Results: The ET-MCT was 8,27±1,52 minutes in dry ears and 28,72±8,26 minutes in draining ears. The difference in the ET-MCT between the 2 groups was statistically significant (p˂0,001). During post medical treatment follow-up of the draining ears, the ET-MCT was 14,53±5,11minutes at 10th days and 9,09±2,33 minutes at 1st month.