Eksternal sütur tekniği kullanılarak kulak deformitelerinin düzeltilmesi
The external suture technique using for ear correction deformities
  1. Tez No: 414950
  2. Yazar: AVNİ HAKAN ÖLMEZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAGIP ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETAurikulanın konjenital ve akkiz deformitelerinin düzeltilmesi için yapılan işlemlere otoplasti adı verilmektedir. Kepçe kulak deformitesi baş ve boynun en sık görülen konjenital deformitesidir ve toplumdaki sıklığı yaklaşık olarak %5'tir. Kepçe kulak deformitesini düzeltmek için 200'den fazla otoplasti tekniği tanımlanmıştır. Hastanın yaşına, kıkırdağın kalınlığına ve esnekliğine, protrüzyonun derecesine göre uygun cerrahi yöntem seçilmelidir.Biz bu çalışmada eksternal sütur tekniği ile otoplasti ameliyatı uygulanan, opere edilen 10 hastanın 19 kulağına ait verileri değerlendirildik. Cerrahi tekniğin başarısı subjektif metodlarla değerlendirildi. Hastalara muayenelerde preoperatif ve postoperatif kulak memnuniyetleri ile ilgili sorular sorularak VAS (vizuel analog skala) değerleri oluşturuldu.. Hastaların preoperatif VAS (vizuel analog skala) skorları ile karşılaştırıldığında tüm değerlerde istatistiksel olarak anlamlı düzelme saptandı.Çalışmamızda; veriler eksternal sütur tekniğinin etkili, hasta memnuniyeti yüksek, komplikasyon oranı düşük bir yöntem olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTOtoplasty is the treatment of congenital or acquired deformities of the ear. The incidence of prominent ears has been reported as high as 5% and the most frequently congenital deformity in head and neck area. Over two hundred different techniques have been described to correct this deformity. The patient's age, the cartilage thickness and flexibility, the degree of protrusion are the keys for choosing the surgical method.In our study we operateed 10 patients and evaluaeted 19 ears with external mattress sutur surgical technique. The success of this surgical technique was evaluated by subjective methods. Subjective evaluations of all patients were performed by the VAS (visual analog scale)VAS (visual analog scale) scores of patients were compared with preoperatively and postoperatively. The results showed statistically significant changes in these values.In our study; external mattress sutur surgical technique is effective, has a high patient satisfaction rate and a low complication rate.