T-Cu380A ve Mirena® rahim içi araç kullanan olguların sitolojik değerlendirmesi
Cytological evaluation of patients using T-Cu380A and Mirena® intrauterine devices
  1. Tez No: 390040
  2. Yazar: GÜLFEM BAŞOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF SERHAN CEVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kontrasepsiyon amacıyla kullanılan rahim içi araçlar (RİA), servikovajinal sürüntüde değişikliklere neden olabilir. Bu değişiklikler, epitelyal immatürite, inflamasyon ve displaziyi kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı, T-Cu380A ve Mirena®'nın(levonorgestrel içerir) servikovajinal sürüntü üzerine sitolojik etkilerini karşılaştırmaktır. T-Cu380Akullanan 31 (T-Cu380A grubu) veMirena®kullanan33 (LNG-RİA grubu) kadının servikal sürüntüleri, RİA yerleştirilmeden hemen önce ve RİA kullanımı sırasında, epitel hücre matürasyonu, inflamasyon ve displazi açısından değerlendirildi. Ek olarak, ultrasonografi ile endometrial kalınlık ölçüldü. RİA kullanımından önce (T0), iki grup arasında süperfisial, intermediate hücre oranları ve vajinal matürasyon indeksi (VMI) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi (tüm karşılaştırmalar için p>0.050).RİA kullanım süresi açısından iki grup arasında fark yoktu (p=0.943).
Özet (Çeviri)
Intrauterine devices (IUDs) used for contraception may cause changes incervico-vaginal smears. These changes include epithelial immaturity, inflammation and dysplasia. The aims of the study were to compare the cytological effects of T-Cu380A and Mirena®(containinglevonorgestrel) on cervico-vaginal smears. Cervical smears from 31T-Cu380A users (T-Cu380A group) and33 Mirena®users (LNG-IUD group) were evaluated,immediately before and during IUD use, in terms of epithelial cell maturation, inflammation and dysplasia. Additionally, endometrial thickness were measured via ultrasonography. Before IUD use (T0), no statistically significant differences were observed between the groupsin terms of ratio of superficial, intermediate cells and vaginal maturation index (VMI) (p>0.050 for all comparisons). There was no difference between the groups for duration of IUD use (p=0.943).