Süt dişi pulpa amputasyonlarında formokrezol, ferrik sülfat ve üçlü antibiyotik patı kullanımının tedavinin başarısı üzerindeki etkisinin in vivo olarak değerlendirilmesi
The efficacy of formocresol, ferric sulphate and a 3mix antibiotic paste on the success of pulpotomy in primary molars: An in vivo study
- Tez No: 390046
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA SEVİNÇ DURUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Çalışmamızda; çürüklü pulpa perforasyonu olan süt dişlerinde, amputasyon materyali olarak yaygın bir şekilde kullanılmakta olan formokrezole karşı ferrik sülfat ve üçlü bir antibiyotik patının pulpa amputasyon tedavilerinin başarısı üzerindeki etkisinin klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yaşları 5 ile 10 arasında değişen 65'i erkek, 67'si kız olmak üzere toplam 132 çocukta, belirtilen klinik ve radyografik kriterlere uygun olarak seçilen ve klinik işlemler sırasında çürüklü pulpa perforasyonu meydana gelen 143 adet derin çürüklü alt ikinci süt azı dişi çalışma kapsamına alınmıştır. Amputasyonlarının tamamlanmasından sonra 3, 6 ve 12. aylarda hastalar kontrole çağrılıp tedavi edilen dişler klinik ve radyografik başarı kriterlerine göre değerlendirilmiştir. 12 aylık takip süreci sonunda perforasyonun iğne ucu büyüklüğünde olduğu Grup 1'de tedavilerin radyografik başarı yüzdesinin FK, FS ve 3MIX uygulanan pulpa amputasyonlarında sırasıyla %94,4, %70,6 ve %88,9 olduğu gözlenmiştir. Bu grupta, kullanılan amputasyon materyali hangisi olursa olsun klinik başarı yüzdesinin %100 olduğu; pulpa perforasyonunun iğne ucundan büyük olduğu Grup 2'de ise radyografik başarı yüzdesinin %80, %78,9 ve %63,2, klinik başarı yüzdesinin ise %100, %89,5, %76,5 olduğu görülmüştür. Bu çalışmanın koşulları içerisinde formokrezol, ferrik sülfat ve üçlü bir antibiyotik patı ile yapılan pulpa amputasyonlarının başarı oranları arasındaki farkın anlamlı olmaması bu üç materyalin çürüklü pulpa perforasyonlarında amputasyon materyali olarak kullanılabileceğini gösterse de formokrezol ile yapılan pulpa amputasyonlarından sonra dişlerin akut semptom vermeden ağızda kalmış olması amputasyon materyali olarak formokrezole, ferik sülfat ve üçlü antibiyotik patı karşısında üstünlük kazandırmaktadır. Siprofloksasin, metranidazol ve sefaklor karışımı olan antibiyotikli patın ise bu kombinasyonu ile yaygın pulpa inflamasyonlarında etkili olamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the clinical and radiographical success rates of pulpotomy treatment in cariously exposed primary molars using ferric sulphate and a triple antibiotic paste versus formocresol. For this aim; 132 children (65 boys and 67 girls) aged between 5-10 that have cariously pulp exposure during clinical procedure in their 143 mandibular second primary molar teeth with deep carious lesions have participated in the study. The patients were recalled after 3, 6 and 12 months respectively and the teeth that had been treated were evaluated in terms of clinical and radiographical success criterias. After 12 months of follow up period, FK, FS and triple antibiotic paste in Group 1 showed %94,4, %70,6 and %88,9 radiographical success rates respectively, and %100 clinical success rate in all subgroups. In Group 2, FK, FS and triple antibiotic paste showed %80, %78,9 and %63,2 radiographical success rates, and %100, %89,5 and %76,5 clinical success rates respectively. Although the lack of statistical discrepancy between the success rates of the pulpotomies that were applied with formocresol, ferric suphate and a triple antibiotic paste showed that all these three medicaments can be used in pulpotomy treatments in cariosuly exposed teeth; the survival of the teeth that showed no accute symptoms were treated with formocresol shows us that as a pulpotomy medicamant, formocresol is better than ferric suphate and a triple antibiotic paste. The antibiotic paste made by the combination of ciprofloxacin, metranidazole and sefaclor mixture is not effective in diffuse pulp enflamation.