Akut iskemik inmeli hastalarda plazma braın natriüretik peptid (BNP) ile hastalık prognozu arasındaki ilişki
Plasma brain natriuretic peptid (BNP) in acute stroke patient relations between the disease prognosis
  1. Tez No: 390079
  2. Yazar: SAADET SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLCAN KOTAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş: İnme günümüz koşullarında anamnez, nörolojik muayene ve görüntüleme yardımıyla tanı almaktadır. Görüntüleme olarak bilgisayarlı beyin tomografisi ve manyetik rezonans görüntülemesi kullanılmaktadır. Ancak lezyonun mevcut tekniklerle görüntülenebilir hale gelmesi zaman almakta ve tanıyı geciktirebilmektedir. İnme tanısı ve tiplendirmesinde bir biyobelirteç varlığının tespitine yönelik yoğun araştırmalar sürmektedir. Biz de bu çalışmamızda, iskemik inme hastalarında plazma brain natriüretik peptid (BNP) düzeyinin belirlenmesi, hastalık şiddeti, enfarkt volümü, prognoz, mortalite varlığı ile ilişkili olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntemler: Çalışma SB. Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji bölümüne ardışık olarak kabul edilen 40 iskemik inme hastası ve 30 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Hastaların 22' si kadın (%55) , 18' i erkek (%45), yaş aralığı 45-75 yıl, yaş ortalaması 66,03± 9,95 yıl idi. Sağlıklı gönüllülerin 8' i erkek (%120) , 22' si kadın (%81,8), yaş aralığı 45-75 yıl yaş ortalaması 51,54±6,28 yıl idi. Hastalar ayrıntılı anamnez, nörolojik muayene değerlendirildi ve tanıları radyolojik inceleme ile doğrulandı. Tüm hastaların enfarkt volümleri spiral BT patch-work yardımıyla otomatik olarak ölçüldü. Hastaların ilk 24 saat ve 72. saatte venöz yolla alınan kan numunelerinden plazma BNP düzeylerine bakıldı. Ayrıca hastaların geliş, 24. sa, 72 saat ve 28. gün NIHSS değerlendirildi. İstatistiksel analiz için statistical package for social sciences for Windows 18,0' (SPSS 18.0 İnc) programı kullanıldı. Bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren veriler ANOVA testi, göstermeyen veriler Mann Whitney U testi, korelasyon analizleri için non parametrik Spearman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Stroke is diagnosed by history, neurological examination and imaging in current conditions. Computed tomography and magnetic resonance imaging is used for imaging. However, the lesion can delay the diagnosis and take the time to become viewable by existing techniques. Intensive research in order to identify the presence of a biomarker for stroke diagnosis and typing is still continue. We aimed to investigate in this study the determination of plasma BNP levels in patients with ischemic stroke, whether the presence associated with disease severity, infarct volume, prognosis and mortality. Material-methods: In this study, 40 acute ischemic stroke patients which were consecutively admitted to SB. Sakarya University Training and Research Hospital Neurology Department and 30 healthy volunteers were included. 22 of the patients were female (55%) and 18 men (45%), age range was 45-75 years, mean age was 66.03±9.95 years. 8 of healthy volunteers were male (12,2%), 22 were female (81.8%), age range was 45-75 years, mean age was 51.54 ± 6.28 years. Patients diagnosis was confirmed by detailed medical history, neurological examination and radiological evaluation. All patients infarct volumes were measured automatically with the aid of a spiral CT work-patch. Venous blood samples of patients were taken in the first 24 hours, 72 hours and plasma BNP levels were measured. In addition, NIHSS of the patient, were evaluated in the arrival, 24 h, 72 h and 28 days. For statistical analysis, statistical package for social sciences for Windows 18.0 '(SPSS 18.0 inches) program was used. The comparison of two independent groups showing a normal distribution, used ANOVA test data and showing not normal distribution used Mann-Whitney U test data. The non-parametric the Spearman test was used for correlation analysis.