Kronik kas iskelet sistemi ağrılı hastalarda aerobik egzersizin ağrı duyarlılığı, kalp hızı toparlanması ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of aerobic exercise on pain sensitivity, heart rate recovery and quality of life in patients with chronic musculoskeletal pain
  1. Tez No: 390081
  2. Yazar: ŞEYDA ÖTE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ NESRİN DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada kronik kas iskelet sistemi ağrısı olan hastalarda konvansiyonel fizik tedaviye ek olarak uygulanan aerobik egzersizlerin ağrı, ağrı duyarlılığı ve sağlıkla ilgili yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmak, parasempatik tonus üzerindeki etkisini kalp hızı toparlanması (KHT) ile değerlendirmek ve parasempatik tonusun ağrı duyarlılığı üzerindeki etkisini incelemek amaçlandı. Kronik kas iskelet sistemi ağrısı olan 50 hasta konvansiyonel tedavi (Grup1) ve aerobik egzersiz (Grup2) olmak üzere iki gruba randomize edildi. Her iki grup 2 hafta süreyle konvansiyonel tedavi alırken, Grup 2' ye 30 dakikalık aerobik egzersiz eklendi. Çalışma başlangıcı ve bitiminde her iki grup VAS, 5 bölgeden (alın orta noktası, önkol volar yüz, başparmak tırnağı) basınç ağrı eşiği ölçümü ve toplamı (BAET), egzersiz tolerans testi ve SF-36 ile değerlendirildi. Egzersiz tolerans testinde test süresi, çift çarpım değeri (ÇÇD) kaydedildi. Parasempatik tonusu değerlendirmek için toparlanma fazının 1., 2. ve 3. dakikasındaki kalp hızları maksimum kalp hızından çıkartılarak; ilk 3 dakikaya ait KHT değerleri elde edildi. Grup 1'de 22, Grup 2'de 23 hasta çalışmayı tamamladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of aerobic exercise on pain perception, sensitivity and health-related quality of life; to assess its effect on parasympathetic tonus by using heart rate recovery (HRR); and to examine the effects of parasympathetic tone on pain sensitivity in patients with chronic musculoskeletal pain. Fifty patients with chronic musculoskeletal pain were randomized into two groups as Group1 (physical therapy) and Group2 (physical therapy + aerobic exercise) for a trial of two weeks. VAS scores, pressure-pain thresholds (PPTs) of five regions separately and cumulatively, exercise tolerance test and SF-36 were assessed prior to and at the end of the trial. During exercise tolerance test, test duration(TD) and double product(DP) were recorded and maksimum heart rate minus heart rates in first three minutes of recovery phase (HRR) was calculated to assess parasympathetic tonus. Twenty-two patients in Group1 and 23 patients in Group2 completed the study.