Kronik hepatit C hastalarında otoimmün hepatit belirteçlerinin sıklığı ve tedaviye yanıt ile ilişkisi
Prevelance of autoantibody positivity and the clinical significance of the presence of autoantibodies on the treatment response of chronic hepatitis C patients
- Tez No: 390101
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İBRAHİM HATEMİ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 33
Özet
Hepatit C virüsü (HCV) enfeksiyonu kronik karaciğer hastalığının önemli nedenlerinden biridir. Dünyada HCV ile enfekte yaklaşık 170 milyon kişi olduğu düşünülmektedir. HCV ile otoimmün hastalıklar arasındaki ilişki daha önce tanımlanmıştır. Bununla birlikte HCV ve otoimmün hepatit birlikteliği nadirdir. Otoimmün hepatit belirteçlerinin hepatit C'nin gidişi üstüne etkisi olup olmadığı konusunda çelişkili veriler bulunmaktadır. Bu çalışmada kronik hepatit C hastalarında otoimmün karaciğer hastalığı belirteçlerinin sıklığının ve otoantikor varlığının antiviral tedaviye yanıt üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışma retrospektif olarak poliklinik kayıtları ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi otomasyon sistemi dataları kullanılarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 2010-2014 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvuran, anti-HCV ve HCV-RNA'sı pozitif 249 hasta (91 erkek, 158 kadın) dahil edilmiştir. Çalışmadaki hastalar kronik hepatit C için konvansiyonel tedavi almışlardır. Çalışmamızda 85 hastada (%64,3) antinükleer antikor (ANA) pozitif bulundu. Onbeş hastada (%9,9) düz kas antikoru (SMA), 1 hastada (%0,6) LKM pozitif ve yine 1 hastada (%0,6) AMA pozitif saptandı. Otoantikor pozitif ve negatif hastaların kalıcı virolojik yanıt oranları arasında fark bulunmadı (sırasıyla %41, %58). Otoantikor (+) olan grupta nüks oranı anlamlı biçimde fazlaydı (p:0,04). Sonuç olarak retrospektif data analizi ile gerçekleştirilen bu çalışmada kronik hepatit C vakalarında otoantikor pozitifliğinin konvansiyonel tedavi sonucunu etkilemediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) infection is a common, major health problem throughout the world. Approximately 170 million patients worldwide are estimated to be infected with HCV. The relationship between hepatitis C and the autoimmune diseases is already known. However the cooccurence of hepatitis C with autoimmune hepatitis is rarely reported. There are some contradictory data on whether autoimmune liver disease markers have an y effects on prognosis of hepatitis C. The aim of this study is to investigate the prevelance of autoantibody positivity and the clinical significance of the presence of autoantibodies on the treatment response of chronic hepatitis C patients. The research relies on the data collected retrospectively through the outpatient clinic files and Cerrahpaşa Medical Faculty's automation system. A total of 249 Anti-HCV and HCV-RNA positive patients (91 male, 158 female) who were admitted to Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty between 2010-2014, were included in this study. Patients in this study had conventional treatment for hepatitis C. This treatment regiment includes weekly pegylated interferon and daily ribavirin. In our study 85 patients (64,3%) were ANA positive. SMA was detected in 15 patients (9,9 %), LKM in 1 (0,6%), and AMA in 1 (0,6%). The prevalence of long-term response was similar between autoantibodies positive patients and autoantibodies negative patients (41% vs. 58%). No correlations were observed between ANA or autoantibodies positivity and nonresponse to therapy, the prevelance of relaps was higher in autoantibodies positive group (p:0,04). In conclusion, through this study of retrospective data analysis, it has been demonstrated that autoantibody positivity doesn't affect the result of conventional treatment of chronic hepatitis C.