Kronik karaciğer hastalarında SII (sistemik immün inflamasyon indeksi), SIRI (sistemik inflamatuar yanıt indeksi), PAI (plazma aterojenite indeksi), PIV (pan immün inflamasyon değeri), IG (immatür granülosit) ve çeşitli klinik, laboratuvar parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between SII (systemic immune-inflammation index), SIRI (systemic inflammatory response index), PAI (plasma atherogenic index), PIV (pan-immuneinflammation value), IG (immature granulocyte), and various clinical and laboratory parameters in patients with chronic liver disease
  1. Tez No: 1021909
  2. Yazar: DİLAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Kronik karaciğer hastalığı, karaciğerde inflamasyon, hepatoselüler hasar ve buna bağlı gelişen fibrozis ile karakterize, ilerleyici bir hastalıktır. Çalışmamızda Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hepatoloji Polikliniği'ne 1 Ocak 2020-1 Kasım 2025 yılları arasında başvuran kronik karaciğer hastalığı tanılı hastalarda SII (Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi), SIRI (Sistemik İnflamatuar Yanıt İndeksi), PAI (Plazma Aterojenite İndeksi), PIV (Pan İmmün İnflamasyon Değeri), IG (İmmatür Granülosit) değerlerinin çeşitli klinik ve laboratuvar parametrelerle ilişkisinin retrospektif değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmamıza 1 Ocak 2020-1 Kasım 2025 yılları arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Hepatoloji polikliniğine başvuran kronik karaciğer hastalığı tanılı 442 hasta dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar verileri, klinik ve radyolojik özellikleri retrospektif olarak incelendi. Veriler hastanın hepatoloji polikliniğine ilk başvurusundan alındı. Başvuru anında hastalığa ait komplikasyonlar belirlenerek eş zamanlı çeşitli inflamasyon indeksleri hesaplandı (SII, SIRI, PIV, IG, PAI, NLR). Bulgular: Çalışmaya toplam 442 kronik karaciğer hastası dahil edilmiş olup hastaların yaş ortalaması 63,9±11,9 yıl olup kadın ve erkek dağılımı benzer bulunmuştur. Hastaların %50,2'si dekompanse, %49,8'i kompanse siroz grubunda yer almaktadır. Child sınıflamasına göre hastaların %63,6'sı Child A, %32,6'sı Child B ve %3,8'i Child C grubunda yer almaktadır. Siroz etyolojisinde en sık neden kriptojenik etyoloji (%36,2) olup, bunu hepatit B, NASH, otoimmün hepatit ve hepatit C izlemektedir. Kompanse ve dekompanse hastalar karşılaştırıldığında, dekompanse grupta SII, SIRI, PIV, NLR, IG değerlerinin kompanse hastalara kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (tüm p<0,05). Buna karşın PAİ açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmemiştir (p>0,05). Bu bulgular, dekompansasyon ile birlikte sistemik inflamatuvar yanıtın belirgin şekilde arttığını, ancak lipid temelli indekslerin bu ayrımı yansıtmakta sınırlı kaldığını göstermektedir. Portal ven trombozu (PVT) varlığında yalnızca NLR değerinin anlamlı olarak yüksek olduğu (p<0,001), diğer inflamasyon indeksleri açısından fark olmadığı saptanmıştır. HCC varlığına göre ise inflamasyon indeksleri açısından anlamlı fark izlenmemiştir. Dekompanse hastalarda yapılan alt grup analizlerinde, asit varlığında NLR, SIRI ve PIV değerlerinin daha yüksek; SBP varlığında ise yalnızca NLR değerinin anlamlı olarak arttığı belirlenmiştir. Korelasyon analizinde NLR ile SII, SIRI ve PIV arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanırken, SII ile PIV arasında güçlü korelasyon izlenmiştir. Mortalite analizinde ise hastaların %40'ının eksitus olduğu görülmüş ve sağkalımın dekompanse hastalarda anlamlı olarak daha kısa olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Lojistik regresyon analizinde tek değişkenli analizde birçok parametre anlamlı bulunmakla birlikte, çok değişkenli analizde yaş, HCC varlığı, HRS, HES ve MELD skoru bağımsız mortalite belirteçleri olarak saptanmıştır. Buna karşılık inflamasyon indekslerinin (NLR, SII, SIRI, PIV, IG) çok değişkenli analizde bağımsız prediktör olmadığı görülmüştür. Bu bulgular, hastalık şiddeti ve komplikasyonların mortalite üzerindeki belirleyici rolünü desteklemektedir. Sonuç: Kronik karaciğer hastalarında dekompansasyon ile birlikte sistemik inflamasyon belirteçlerinin (SII, SIRI, PIV, NLR ve IG) anlamlı şekilde arttığı, ancak PAİ'nin bu ayrımı göstermede yetersiz kaldığı saptanmıştır. İnflamasyon indeksleri hastalık şiddeti ile ilişkili bulunmakla birlikte, mortalite öngörüsünde bağımsız belirteçler olmadığı görülmüştür. Buna karşılık yaş, HCC varlığı, HRS, HE ve MELD skoru mortalite için bağımsız risk faktörleri olarak belirlenmiştir. Bu bulgular, kronik karaciğer hastalığında prognozun belirlenmesinde inflamasyon belirteçlerinden ziyade hastalık evresi ve gelişen komplikasyonların daha belirleyici olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Chronic liver disease is a progressive condition characterized by inflammation, hepatocellular injury, and the subsequent development of fibrosis in the liver. In this study, we aimed to retrospectively evaluate the relationship between SII (Systemic Immune-Inflammation Index), SIRI (Systemic Inflammatory Response Index), PAI (Plasma Atherogenic Index), PIV (Pan-Immune-Inflammation Value), and IG (Immature Granulocyte) levels and various clinical and laboratory parameters in patients diagnosed with chronic liver disease who were admitted to the Hepatology Outpatient Clinic of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine between January 1, 2020, and November 1, 2025. Method: A total of 442 patients diagnosed with chronic liver disease who were admitted to the Hepatology Outpatient Clinic of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital between January 1, 2020, and November 1, 2025, were included in this study. The demographic characteristics, laboratory data, as well as clinical and radiological features of the patients were retrospectively analyzed. The data were primarily obtained from the patients' initial admission to the hepatology outpatient clinic. At the time of presentation, disease-related complications were identified, and various inflammatory indices (SII, SIRI, PIV, IG, PAI, and NLR) were simultaneously calculated. Results: A total of 442 patients with chronic liver disease were included in the study. The mean age was 63.9±11.9 years, and the distribution of males and females was comparable. Of the patients, 50.2% were classified as decompensated and 49.8% as compensated cirrhosis. According to Child classification, 63.6% of patients were Child A, 32.6% Child B, and 3.8% Child C. The most common etiology was cryptogenic (36.2%), followed by Hepatitis B, NASH, autoimmune hepatitis, and Hepatitis C.When compensated and decompensated patients were compared, SII, SIRI, PIV, NLR, and IG values were found to be significantly higher in the decompensated group (all p<0.05). In contrast, there was no statistically significant difference between the groups in terms of PAI (p>0.05). These findings suggest that systemic inflammatory response markedly increases with decompensation, whereas lipid-based indices appear to have limited discriminative value. In the presence of portal vein thrombosis (PVT), only NLR was significantly higher (p<0.001), while no significant differences were observed for other inflammatory indices. Similarly, no significant differences were found in inflammatory indices according to the presence of hepatocellular carcinoma (HCC). In subgroup analyses of decompensated patients, NLR, SIRI, and PIV values were higher in patients with ascites, whereas only NLR was significantly elevated in those with spontaneous bacterial peritonitis (SBP).Correlation analysis demonstrated significant positive relationships between NLR and SII, SIRI, and PIV, while a strong correlation was observed between SII and PIV. In mortality analysis, 40% of patients were deceased, and overall survival was significantly shorter in decompensated patients (p<0.001). Although several variables were significant in univariate analysis, multivariate logistic regression identified age, presence of HCC, hepatorenal syndrome (HRS), hepatic encephalopathy (HE), and MELD score as independent predictors of mortality. In contrast, inflammatory indices (NLR, SII, SIRI, PIV, and IG) were not found to be independent predictors in the multivariate model. These findings highlight the predominant role of disease severity and complications in determining mortality. Conclusion: In patients with chronic liver disease, systemic inflammatory markers (SII, SIRI, PIV, NLR, and IG) were found to be significantly elevated in the presence of decompensation, whereas PAI was insufficient in distinguishing between compensated and decompensated states. Although inflammatory indices were associated with disease severity, they were not identified as independent predictors of mortality. In contrast, age, the presence of Hepatocellular carcinoma (HCC), hepatorenal syndrome (HRS), hepatic encephalopathy (HE), and MELD score were determined to be independent risk factors for mortality. These findings suggest that, in chronic liver disease, disease stage and the development of complications are more decisive than inflammatory markers in predicting prognosis.