HCV RNA pozitif kronik hepatit C hastalarında otoantikor prevalansı
The prevalance of autoantibody in patients with HCV RNA positive chronic hepatitis C
  1. Tez No: 755033
  2. Yazar: RABİYE ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. NÜKHET KURULTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hepatit C Virus (HCV) enfeksiyonları tüm dünyada giderek büyüyen önemli bir sağlık sorunudur. En sık bulaş yolu damar içi ilaç kullanımı ve kan transfüzyonudur. HCV''nin 6 genotipi ve 80'den fazla subtipi tanımlanmıştır. Virus yüksek düzeyde mutasyona uğrayarak konak immun yanıtından kendini korumayı başarmaktadır. Kronik HCV enfeksiyonu gelişmesinde virusa ve konağa bağlı faktörler etkili olmaktadır. Enfeksiyon sırasında birçok otoimmün hastalık oluşması ve otoantikorların saptanması immünolojik mekanizmaların rolünü düşündürmektedir. Çalışma, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gelen 63 kronik hepatit C enfeksiyonlu hasta ve 55 sağlam kontrol grubuna uygulandı. Bu iki grupta Antinükleer Antikor (ANA), Antimitokondriyal Antikor (AMA), Antismooth Muscle Antikoru (ASMA), Antiliver-kidney Mikrozomal Antikoru (LKM) otoantikorları araştırıldı. ELISA (Enzym Linked Immunoabsorbent Assay) kemilüminesan tekniği kullanılarak, anti-HCV antikoru, real time PCR (Polimeraz Chain Reaction) tekniği kullanılarak, HCV-RNA düzeyi, indirekt floresan antikor tekniği kullanılarak, ANA, AMA, ASMA, LKM otoantikorları çalışıldı. ANA otoantikorlarının görülme sıklığı hasta ve kontrol grubunda sırası ile %17.46 ve %18.18 olarak bulundu, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Hepatit C hastalarında ASMA otoantikorlarının görülme sıklığı (%4.76), kontrol grubunda ise (%1.82)'dir. Hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmakla beraber istatistiksel olarak anlamlı değildir. AMA ve LKM pozitifliği her iki grupta da saptanmadı. Sonuç olarak, çaşımamızda saptanan oranlar literatürde saptanan otoantikor pozitifliği ile uyumlu olmakla birlikte bazı çalışmalarda bildirilen yüksek oranda otoantikor oluşumu HCV ile birlikte bölgesel diğer etkenlerin de bu süreçte etkili olabileceğini akla getirmiştir. Bununla birlikte kesin sonuçlara ulaşabilmek için daha geniş hasta gruplarının kullanıldığı çalışmaların yapılması yayarlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
HCV infections are health problems which increase day by day all around the world. Intravenous drug use and blood transfusion are the most seen transmission of HCV. 6 genotypes and more than 80 subtypes of HCV have been defined. Virus incures high level of mutation and with this character, it prevails to defend itself from host immun response. In arising of chronic HCV infection, factors related to the virus and host are effective. During the infection, many autoimmun disease and autoantibodies are found. This situation shows the role of immunologic mechanisms. This study was applied to 63 chronic HCV infectioned patients and 55 healthy control group who came to the İzmir Katip Çelebi Univercity of Ataturk Education and Research Hospital Microbiology Laboratory. Antinükleer Antibody (ANA), Antimitokondriyal Antibody (AMA), Antismooth Muscle Antibody (ASMA), Antiliver-kidney Microsomal Antibody (LKM) autoantibodies were tested in this two group and the test results were analysed. ELISA chemiluminesance technique was used for anti-HCV antibody, Real Time PCR technique was used for HCV RNA level and indirect fluorescent antibody technique was used for ANA, AMA, ASMA, LKM autoantibodies. The frequency of ANA autoantibodies in patient and control groups were found like %17.46 and %18.18 recpectively. This was not statistically significant. The frequency of ASMA autoantibodies in hepatitis C patients was %4.76 and %1.82 in contol group. Although the frequency of ASMA autoantibodies as a ratio was higher in hepatitis C patients compered to control group, it was not statistically significant. Positiveness of AMA and LKM wasn't confirmed in both groups. As a result the ratios determined in our study were compatible with the autoantibody positiveness determined in literature. Autoantibody occurence at high ratio in some studies bring in mind that other regional factors together with HCV maybe effective in this period. On the other hand, making studies in which more patient groups are used may useful to reach definite results