Lomber disk hernisi tanısı konulmuş hastalarda pedobarografik ölçümlerle erken ve geç dönem ayak basınç değişimlerinin analizi
Lumbar disc herniation patients of which were diagnosed, early and late period measure with pedobarographic analysis
  1. Tez No: 390166
  2. Yazar: ENES SERKAN İFLAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Lomber Disk Hernisi tanısı konulmuş hastalarda pedobarografik ölçümlerle erken ve geç dönem ayak basınç değişimlerinin analizi isimli çalışmamıza LDH (Lumbal Disk Hernisi) tanısı almış 50 kadın, 32 erkek hasta alınmıştır. Araştırma dahil edilme ve dışlanma kriterlerine bağlı kalınarak hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm bireylerin demografik özellikleri, ayak postür indeksi, VAS (Vizüel Analog Skalası) skorları, ayak bileği gonyometrik ölçümleri ve alt ekstremite uzunluk ölçümleri hem akut hemde kronik dönem değerlendirmelerinde kayıt altına alınmıştır. Böylece tespit edilecek herhangi bir kısıtlılık yürüyüş paternini veya yüklenme derecesini değiştirip değiştirmediği bulmak hedeflenmiştir. Çalışmaya katılan 82 hasta bireyin yüklenme derecelerini sayısal olarak hesaplamak, temas alanlarını saptamak ve maximum basınçları tespit etmek amacıyla hem akut hemde kronik dönemde pedobarografik platform üzerinde yürütülerek değerlendirilmiştir. Veri ve yöntem teknikleri sonucu yapılan istatistiksel analizlerde sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the pedobarographic analysis of lumbar disc herniation patients. 50 female, 32 male patients were taken for this study. İncorporation and exclusion prosedure was absolute applied. All patients demographics, foot posture indexes, VAS scors, ankle goniometric measures and lower extremity length measures were recorded both period. The purpuse of this study, calculate the degree of loading numerically, to determine the contact area and the maximum pressure pedobarographic executed on platforms in both phases. Data and method results in statistical analysis techniques results were analyzed.