Lumbal disk hernili hastalarda klasik fizik tedavi yöntemleri ve fizik tedavi beraberinde kayropraktik manipülasyon uygulanan hastaların retrospektif olarak karşılaştırılması
Retrospective comparison of classical physical therapy methods and chiropractic manipulation are applied with physical therapy in patients with lomber disc hernia
  1. Tez No: 741744
  2. Yazar: AYLİN UYSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ VEYSEL ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmanın amacı lumbal disk hernisi tanısı konulmuş hastalarda klasik fizik tedavi ve fizik tedaviyle beraber kayropraktik manipülasyonlar uygulandığında hastada nasıl sonuç verdiğini araştırmaktır. 2019-2020 yılları arasında MRG sonucuyla ayaktan fizik tedavi kliniğine başvuran 18-65 yaş arası 70 hastanın dosyaları incelendi. Dosyalar 35'i fizik tedavi, 35'i fizik tedavi + kayropraktik uygulanan hastalar olmak üzere seçildi. Seçilen 70 hasta dosyasının da verilerinde skala ve anketlerinde bir eksik bulunmamaktaydı. VAS, FBAS, Roland-Morris Engellilik Anketi ve Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Skoru değerlendirmelerini hastalar tedavilerinin öncesinde ve sonrasında olmak üzere 2 kere doldurmuşlardı. Fizik tedavi grubu haftada 3-4 kez toplam 15 seans, kayropraktik grubu ise 15 seans fizik tedaviye ek olarak haftada 1 kere olmak üzere 4-5 seans kayropraktik tedavi görmüşlerdir. Her iki grupta ilk seansta öğretilen ev egzersiz programını haftanın her günü günde 1 kere 12 tekrarlı olacak şekilde uygulamış ve kontrolleri sağlanmıştır. Dosya karşılaştırması yapılırken hastaların demografik tüm özellikleri de kaydedilip kıyaslaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate how chiropractic manipulations with classical physical therapy and physical therapy performed in patients diagnosed with lumbal disc herniation. Between 2019-2020, the files of 70 patients aged 18-65 who were admitted to an outpatient physical therapy clinic with MRI results were examined. The files were selected to be 35 patients undergoing physical therapy and 35 patients undergoing physical therapy + chiropractic. There was also no missing scale and surveys in the data of 70 selected patient files. Patients completed the VAS, FBAS, Roland-Morris disability questionnaire and Oswetry low back pain disability score assessments 2 times, before and after their treatment. The physical therapy group received a total of 15 sessions 3-4 times a week, and the chiropractic group received 4-5 sessions of chiropractic treatment, 1 time a week, in addition to 15 sessions of physical therapy. In both groups, the home exercise program taught in the first session was applied once a day for 12 repetitions every day of the week and their controls were provided. All demographic characteristics of patients were recorded and compared when comparing files.