İzmir ve Aydın ilinde yaşayan kedilerde Ehrlichia türlerinin yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of Ehrlichia spp in cats in İzmir and Aydın province
- Tez No: 947053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN HACILARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, İzmir ve Aydın illerinde yaşayan kedilerde Ehrlichia türlerinin yaygınlığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın materyalini, İzmir (n=100) ve Aydın (n=103) illerinde yaşayan toplam 203 sahipli özellikle dış ortamla teması olan kedilerden alınan kan örnekleri oluşturmuştur. Örnekler öncelikle Giemsa ile boyanmış ince yayma preparatları kullanılarak mikroskobik olarak değerlendirilmiştir. Ayrıca tüm örneklerde, Ehrlichia türlerinin varlığını tespit etmek amacıyla nested PCR (n-PCR) yöntemi uygulanmıştır. Bulgular: Mikroskobik inceleme sonucunda Ehrlichia türleri İzmir'de %4 (4/100), Aydın'da ise %2,91 (3/103) oranında saptanmıştır. Toplamda mikroskobik yaygınlık %3,45 olarak belirlenmiştir. n-PCR analizine göre Ehrlichia canis prevalansı İzmir'de %12 (12/100), Aydın'da %14,56 (15/103) ve genel toplamda %13,30 (27/203) olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Bu çalışma, Türkiye'nin Batı Ege Bölgesi'nde yaşayan kedilerde E. canis varlığını hem mikroskobik hem de moleküler yöntemlerle ortaya koyan ilk çalışmadır. Elde edilen bulgular, Aydın ve İzmir illerindeki kedilerde Ehrlichia türlerinin %13,30 gibi yüksek bir oranda yaygın olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis study was to determine the prevalence of Ehrlichia species in cats residing in the provinces of İzmir and Aydın, Türkiye. Materials and Methods: The study material consisted of blood samples collected from a total of 203 privately owned cats, primarily with outdoor exposure, residing in İzmir (n=100) and Aydın (n=103). The samples were initially examined microscopically using Giemsa-stained thin blood smears. In addition, all samples were analyzed for the presence of Ehrlichia species using the nested PCR (n-PCR) method. Results: Microscopic examination revealed Ehrlichia species in 4.00% (4/100) of cats from İzmir and 2.91% (3/103) from Aydın, with an overall microscopic prevalence of 3.45%. According to the n-PCR results, the prevalence of Ehrlichia canis was found to be 12.00% (12/100) in İzmir, 14.56% (15/103) in Aydın, and 13.30% (27/203) in total. Conclusion: This is the first study to demonstrate the presence of E. canis in cats from the Western Aegean region of Türkiye using both microscopic and molecular methods. The findings indicate a relatively high prevalence (13.30%) of Ehrlichia species in cats from the provinces of İzmir and Aydın.