'karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeki dahiliye servislerinde yatan hastalarda sekonder sarkopeni sıklığı''
Prevalence of secondary sarcopenia in patients hospitalised in internal medecine wards of Karadeniz Technical University
  1. Tez No: 800758
  2. Yazar: HİLAL TURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE TAŞÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi Dahiliye Kliniklerinde yatmakta olan hastalarda sekonder sarkopeni sıklığını, sarkopeniye neden olabilecek risk faktörlerini saptayarak, kronik hastalıkların tanı ve tedavisinde sekonder sarkopeni hakkında farkındalık oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi İç Hastalıkları Kliniklerinde Temmuz 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında herhangi bir hastalık nedeniyle yataklı tedavi hizmeti almakta olan mobil/immobil, 18 yaş ve üzerindeki gönüllü hastalar çalışmaya dahil edildi. Gözlemsel, tanımlayıcı bir anket çalışması planlandı. Avrupa Yaşlılarda Sarkopeni Çalışma Grubu'nun 2019'da yayınladığı kriterlere (EWGSOP2) göre sarkopenik hastaların tespit edilmesi ve sarkopeni sıklığının saptanması amaçlandı. EWSGOP2 tanımına göre; hastalar sarkopenik olmayan, olası sarkopenik, sarkopenik hasta grupları olarak ayrıldı. Gruplar arasında laboratuvar parametreleri, malignite öyküsü, proton pompası inhibitörü ilaç kullanımı ve beslenme durumu kıyaslandı. Bu parametrelerin sarkopeni ile ilişkisi incelendi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 236 hastadan 16'sı (%6,8) sarkopenikti, 49 hasta (%20,8) olası sarkopenikti, 171 hasta (%72,5) sarkopenik değildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the frequency of secondary sarcopenia and the risk factors that may cause sarcopenia in patients hospitalised in the Internal Medicine Clinics of Karadeniz Technical University Farabi Hospital and to raise awareness about secondary sarcopenia in the diagnosis and treatment of chronic diseases. Materials and Methods: Mobile/immobile volunteer patients aged 18 years and older who were receiving inpatient treatment for any disease between July 2022 and December 2022 at the Internal Medicine Clinics of Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital were included in the study. An observational, descriptive questionnaire study was planned. It was aimed to identify sarcopenic patients and determine the frequency of sarcopenia according to the criteria published by the European Working Group on Sarcopenia in the Elderly (EWGSOP2) in 2019. According to the EWSGOP2 definition; patients were divided into non-sarcopenic, possible sarcopenic, sarcopenic patient groups. Laboratory parameters, history of malignancy, proton pump inhibitor drug use and nutritional status were compared between the groups. The relationship between these parameters and sarcopenia was analysed. Results: Among 236 patients included in the study, 16 patients (6.8%) were sarcopenic, 49 patients (20.8%) were probable sarcopenic, and 171 (72.5%) were not sarcopenic.