Otozomal dominant polikistik böbrek hastalarında (ODPKBH) antropometrik ölçümlerin diyet ve böbrek fonksiyonları ile ilişkisi
The relationship between anthropometric measurements and diet and renal functions on patients with autosomal dominant polycystic kidney disease
- Tez No: 390268
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN TAYFUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nefroloji, Nutrition and Dietetics, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmaya, Nisan 2014 ve Temmuz 2014 tarihleri arasında İstanbul Fatih Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi nefroloji polikliniğine başvuran 22'si erkek, 38'i kadın toplam 60 otozomal dominant polikistik böbrek hastası (ODPKBH) alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, ODPKBH'da böbrek boyutları büyümesine rağmen hangi antropometrik ölçümlerin kullanılmasının doğru ve faydalı olduğunu, diyetle alınan toplam enerji, karbonhidrat, protein, yağın abdominal yağlanma ve diğer antropometrik ölçümlere (bel çevresi, bel/kalça oranı, deri kıvrım kalınlıkları) etkisini, antropometrik ölçümlerin böbrek fonksiyonlarıyla ilişkisini araştırmaktır. Çalışmada, hastaların kişisel özellikleri, biyokimyasal bulguları, böbrek volümleri ve fonksiyonları, antropometrik ölçümleri değerlendirilmiştir. MR'la hesaplanan toplam cilt altı yağ ve toplam intraperitoneal yağ altın standart olarak kullanılmıştır. Hastaların enerji ve besin ögeleri alımları 3 günlük besin tüketim kayıdı ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted involving 22 male and 38 female patients, with a mean age of 48.6±11.3 years, who were diagnosed with autosomal dominant polycystic kidney disease (ADPKD) at Istanbul Fatih Public Hospital Union General Secretary Haseki Training and Research Hospital Nephrology Clinic between May 2014 and July 2014. The 2 aim of this study was respectively to investigate the effects of anthropometric measurements on renal functions and the effects of macronutrient consumption on anthropometric measurements. Patients' data including personal characteristics, biochemical parameters, anthropometric measurements and kidney volumes by magnetic resonance imaging (MRI). Total visseral adipose tissue (VAT) and total subcutaneous adipose tissue (SAT) of the abdominal compartment by MRI was used as a gold-standart measurement. The nutrients intakes of patients were estimated by the 24-h dietary records obtained on 3 consecutive days. Peripheral subcutaneous fat was evaluated by Durnin&Womersley.