Diz artroplastisi yapılan hastalarda ayak refleksolojisinin ağrı ve anksiyete üzerine etkisi
The effect of foot reflexology on pai̇n and anxiety in patients with knee arthroplasty
  1. Tez No: 601634
  2. Yazar: DURDANE YILMAZ GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, total diz artroplastisi ameliyatı olan hastalarda ameliyat sonrası 0., 1. ve 2. günlerde uygulanan ayak refleksolojisinin etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmaya 50 deney, 50 kontrol olmak üzere toplam 100 hasta alınmıştır. Verilerin toplanmasında; Hasta Tanıtım Formu, VAS Ağrı Formu, BECK Anksiyete Ölçeği, Hasta Hareketlilik Ölçeği, Gözlemci Hareketlilik Ölçeği, Hasta Mobilizasyon Soru Formu kullanılmıştır. Deney grubundaki hastalara 0.gün, 1. gün ve 2. günlerde 24 saatte bir kez olmak üzere 3 kez ayak refleksolojisi uygulanmış, kontrol grubundaki hastalara rutin uygulamanın dışında herhangi bir girişim yapılmamıştır. Veriler ortalama, standart sapma, medyan, yüzde ve frekans değerleri, Box-M Varyansların Homojenliği Testi, Student's t testi, Mann Whitney-U testi, Kruskal Wallis, Ki Kare, Spearman Korelasyon Katsayısı ile değerlendirilmiştir. Hastaların 0.gün, 1. gün ve 2. gün uygulama öncesi ve sonrası ağrı ortalamalarının (sırasıyla 8,24±1,70-4,86±2,22; 5,32±1,89 -2,40±2,11; 4,32±1,37-1,26±1,22) azaldığı ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır (p0,05).Araştırmada elde edilen bulgulara göre, deney grubundaki hastaların refleksoloji uygulamasından sonra 0.gün, 1. gün, 2.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled study to determine the effect of foot reflexology applied on the postoperative 0th, 1st and 2nd days in patients with total knee arthroplasty surgery. A total of 100 patients were included in the study, 50 of which were in the experimental group and 50 of which were in the control group. For the collection of the data, Patient Identification Card, VAS Pain Form, BECK Anxiety Scale, Patient Mobility Scale, Observer Mobility Scale, Patient Mobility Question Form were used. Foot reflexology was performed three times for the patients in the experimental group once every 24 hours on day 0, day 1, and day 2 and no attempt except the routine application was made for the patients in the control group. The data were evaluated through standard deviation, median, percentage and frequency values, Box-M Variance Homogeneity Test, Student's t test, Mann Whitney-U test, Kruskal Wallis, Chi Square, Spearman Correlation Coefficient. It was determined that the average pain of the patients before and after the application on the postoperative 0th, 1stand 2nd days (respectively 8,24±1,70-4,86±2,22; 5,32±1,89 -2,40±2,11; 4,32±1,37-1,26±1,22) decreased, and this difference was found to be statistically significant (p < 0.05). However, the average pain of the patients in the control group was respectively found to be 8,20±1,32; 5,64±1,80; 5,62±1,78 and it was determined that the average pain difference between the 0th and 1st was statistically significant (p 0,05).