Hemşirelerin duygusal emek davranışları ile bakımda etik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses' emotional labor behaviors and their ethical attitudes in care
- Tez No: 862801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırmanın amacı, hemşirelerin duygusal emek davranışları ve bakımda etik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, 15 Mayıs 2023- 15 Kasım 2023 tarihlerinde Düzce il merkezinde bulunan devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastanede çalışan 784 hemşire oluşturmaktadır. Power analizine göre korelasyon testi için, 0,05 hata oranı ile %95 güven aralığında, 0,05 hata oranı ile testin gücü %95 olarak hesaplanmış, toplam örneklem sayısının 138 hemşire olması gerektiği sonucuna varılmış, araştırma 270 hemşire ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri, sosyo-demografik bilgilerin yer aldığı kişisel bilgi formu,“Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği”ve“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde, bağımsız T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova), Levene testi, Bonferonni testi, Tamhane's T2 testi, Pearson Korelasyon Analizi ve SPSS V23 kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların yaş ortalamalarının 33,79±7,98 olduğu, meslekte toplam çalışma süre ortalamalarının 11,88±8,41 yıl iken mevcut birimde çalışma süre ortalamalarının 6,31±6,40 yıl olduğu, %78,1'inin kadın, %67,8'inin evli olduğu ve %63'ünün lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin duygusal emek davranışı puan ortalamaları 3,86±0,63; yüzeysel davranış alt boyutu puan ortalamaları 3,79±0,67; derinlemesine davranış alt boyutu puan ortalamaları 3,85±0,66; samimi davranış alt boyutu puan ortalamaları 3,99±0,72; hemşirelik bakımında etik tutum puan ortalamaları 67,00±30,74 olarak belirlenmiştir. Araştırmada Hemşirelerin Duygusal Emek Davranışı Ölçeği ve Yüzeysel Davranış, Derinlemesine Davranış, Samimi Davranış alt boyutları ile Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür (p>0,05). Sonuç olarak, hemşirelerde duygusal emek davranışlarının daha fazla araştırılması ve hemşireleri etkileyen durumlar için tedbirlerin alınması, hemşirelerin bakımda etik tutumlarına yönelik farkındalıklarının oluşturulması, hemşirelerin duygusal emek davranışı ve bakımda etik tutum düzeylerini belirlemeye yönelik daha geniş örneklem gruplarıyla ve farklı çalışma ortamlarını içeren çalışmaların planlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the relationship between nurses' emotional labor behaviors and ethical attitudes in care. The population of the research consists of 784 nurses working in public hospitals, university hospitals and private hospitals in Düzce city center between 15 May 2023 and 15 November 2023. According to the power analysis, for the correlation test, the power of the test was calculated as 95% with an error rate of 0.05 and a 95% confidence interval with an error rate of 0.05, and it was concluded that the total number of samples should be 138 nurses. The research was completed with 270 nurses. The data of the study were collected using a personal information form containing socio-demographic information,“Nurses' Emotional Labor Behavior Scale”and“Ethical Attitudes in Nursing Care Scale”. Independent T test, One-Way Analysis of Variance (Anova), Levene test, Bonferonni test, Tamhane's T2 test, Pearson Correlation Analysis and SPSS V23 were used to analyze the data. The average age of the participants in the research was 33.79±7.98 years, the average total working time in the profession was 11.88±8.41 years, while the average working time in the current unit was 6.31±6.40 years, 78.1% were women, It was determined that 67.8% of them were married and 63% had a bachelor's degree. Nurses' emotional labor behavior mean score was 3.86±0.63; Surface behavior subscale mean score is 3.79±0.67; Mean score of the in-depth behavior subscale is 3.85±0.66; Sincere behavior subscale mean score is 3.99±0.72; The mean ethical attitude score in nursing care was determined as 67.00±30.74. In the study, it was observed that there was no statistically significant relationship between the Nurses' Emotional Labor Behavior Scale and its Superficial Behavior, In-Depth Behavior, Sincere Behavior sub-dimensions and the Ethical Attitudes in Nursing Care Scale (p>0.05). In conclusion, It is recommended to further investigate emotional labor behaviors in nurses and take precautions for situations affecting nurses, to raise awareness of nurses about their ethical attitudes in care, and to plan studies with larger sample groups and different working environments to determine the levels of nurses' emotional labor behavior and ethical attitudes in care.