Hemşirelerin duygusal emek ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining of the relation between nurses' emotional labour and their level of burnout
- Tez No: 577289
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışma, hemşirelerin sarf ettikleri duygusal emek ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Rize il merkezindeki bir devlet ve bir üniversite hastanesinde çalışan 516 hemşire oluştururken, örneklemi araştırmaya katılımda gönüllü olan 221 hemşire oluşturmuştur. Veriler; kişisel bilgi formu, Duygusal Emek Davranışları Ölçeği ve Tükenmişlik Ölçeği ile toplanmış; sayı, ortalama, yüzde, standart sapma, t-testi, ANOVA, Scheffe, Pearson Korelasyonu ve Regresyon testleri ile analiz edilmiştir. Bulgulara göre hemşirelerin %30'u 25 yaş ve altında genç, yarısından fazlası lisans/lisansüstü mezunu, yaklaşık yarısı 5 yıldan az mesleki deneyime sahiptir ve çoğunluğu devlet hastanesinde çalışmaktadır. Bu hemşirelerin duygusal emek ve tükenmiş düzeyleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the relationship between emotional labour and burnout levels of nurses. The population of the study was composed of 516 nurses working in a state hospital and a university hospital in Rize province, while the sample consisted of 221 nurses who participated in the study voluntarily. Data were collected by a personal information form, Emotional Labour Scale and Burnout Scale, and analysed by means of number, mean, percentage, standard deviation, t-test, ANOVA, Scheffe, Pearson Correlation and Regression tests. According to the findings, 30% of the nurses were younger, under 25 years old, more than half of them had graduate/postgraduate degree, nearly half of them had less than 5 years of professional experience and most of them worked in the state hospital. No statistically significant relationship was found between the emotional labour and burnout levels of these nurses.