Hemşirelerin duygusal emek davranışı ve etkileyen faktörler
Nurse's emotional labor behavior and factors affecting
  1. Tez No: 281776
  2. Yazar: SEDA DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Araştırma, hemşirelerin duygusal emek davranışı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemi, İstanbul ili Avrupa yakasında 100 yatak ve üzeri kapasiteye sahip 6 hastanede çalışan hemşireler oluşturmakta olup, oryantasyonunu tamamlamış (6 ay ve üzeri) olan hemşireler örnekleme alınmış ve 504 hemşireden veri toplanmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak, hemşirelerin kişisel ve mesleki özelliklerini tanımlayan bir soru formu (21 soru) ile ?Duygusal Emek Davranış Ölçeği? (19 madde) kullanılmıştır. Veriler, sayı, yüzdelik, ANOVA, t- testi, Pearson Korelasyon Analizi ve İleri Analiz Tukey testleri ile analiz edilmiştir.Araştırmada hemşirelerin, sıklıkla lisans mezunu, kadın, yaş ortalamalarının 29.86±6.71 olduğu, bekar, kamu sektöründe (SBH) çalıştıkları, kurumsal deneyim süresi ortalamasının 6.68±6.61 olduğu, sıklıkla servis hemşiresi, yönetici olanların ise yöneticilik deneyim süresi ortalamasının 5.40±7.13 olduğu, cerrahi birimlerde görevlendirildikleri, vardiyalı ve haftalık 40 saat çalıştıkları, 21 hastaya bakım verdikleri, kalıcı kadroda, kendi istekleriyle çalıştıkları kuruma ve birime görevlendirildikleri, hemşirelik mesleğini isteyerek seçmesine karşın tekrar aynı mesleği seçmek istemedikleri, genelde işinden memnun oldukları ve işten ayrılmayı düşündükleri, ayrılmayı düşünme nedenlerinin ise; daha kolay, rahat, kariyer olanağı fazla olan bir işte çalışma isteği olduğu, çalışma arkadaşlarıyla ilişkilerin kötü olması, iş tanımlarının olmaması ve sinirlilik, varis, bel ağrısı vb. sağlık sorunları yaşadıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Research, emotional labor of nurses to identify factors that affect behavior and the relationship between descriptive and were conducted in tuner design.The sample, Istanbul on the European side of 100 beds and over-capacity six hospital nurses are creating, and orientation have completed (6 months and above), the nurse sample was taken and 504 nurses from the data was collected.As a means of data collection, nurses' personal and professional characteristics that define a questionnaire (21 questions) and“Emotional Labor Scale Behavior”(Article 19) is used. The data, numbers, percentages, ANOVA, t-test, Pearson correlation analysis and Tukey tests were analyzed with Advanced analysisStudy of nurses, often graduates, women, average age of 29.86 ± 6.71 as single, public sector (Ministry of Health hospitals) they work and business experience, the mean duration 6.68 ± 6.61 is often served with nurses, administrators those with management experience, the mean duration 5.40 ± 7.13 that surgery units were assigned, shift and week 40 hours they work, 21 patients maintain their permanent staff, the voluntary work with the institution and the unit they were assigned, nursing profession willingly choose, but repeated the same profession to choose do not want, generally satisfied with their jobs they are and quit thinking the reasons are; easier comfortable, have more career opportunities to work as a work that is bad for relationships with colleagues, lack of job descriptions and the nervousness, varicose veins, low back pain, etc. health problems were found.