Bazı Curculonidae (Coleoptera) familyası bireylerinin sindirim sistemlerindeki bakteri florasının incelenmesi
The investigation of bacteri flora in digestion system of some members of Curculionidae (Coleoptera) family
- Tez No: 390314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖĞÜTÇÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Curculionidae (Coleoptera) familyasına ait 5 türün (Curculio nucum (Linnaeus, 1758); Eusomus ovulum Germar, 1824; Hypera postica Gyllenhal, 1813; Lixus cardui Olivier, 1808; Sitona pucticollis Stephens, 1831) sindirim sistemlerindeki bakteri floraları incelenmiştir. Örnekler 2014 yılı Mayıs-Ağustos ayları arasında Kırşehir ilindeki farklı lokalitelerden toplanmıştır. Yakalanan örnekler steril tüpler içerisine konularak laboratuvara canlı olarak getirilmiş, disekte edilerek sindirim sistemleri çıkarılmış ve steril koşullarda nutrient agar plaklara yayma ekim yapılmıştır. Gelişen tek koloniler seçilerek saflaştırma işlemi gerçekleştirilmiş ve 17 izolat elde edilmiştir. Morfolojik, fizyolojik, biyokimyasal testler ve moleküler tanı yöntemi ile (16S rRNA PCR ve 16S rRNA gen bölgesi DNA dizi analizi) izolatlar tanımlanmıştır. Fenotipik ve genotipik verilerin birlikte değerlendirilmesi sonucunda; 17 izolatın karakterizasyonu ve tanısı yapılarak 11 tanesinin farklı bakteri türü (Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus pumilus, Bacillus subtilis, Enterobacter cloacae, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Lactococcus garviae, Stenotrophomonas maltophilia, Stenotrophomonas rhizophila, Pantoea agglomerans ve Pseudomonas trivialis) olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak ekolojik ve ekonomik öneme sahip Curculionidae familyası bireylerinden elde edilen bu türlerin aynı gruba karşı biyolojik kontrol amaçlı kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bacteria flora in digestive system of 5 species (Curculio nucum (Linnaeus, 1758); Eusomus ovulum Germar, 1824; Hypera postica Gyllenhal, 1813; Lixus cardui Olivier, 1808; Sitona pucticollis Stephens, 1831) of Curculionidae (Coleoptera) were investigated. The samples were collected from different localities in Kırşehir city between May and August in 2014 year. The catch samples put in steril tube and lively bring to laboratuary. Samples dissected and removed to digestive system, and spreaded to plaque of nutrient agar at the steril conditions. Developed single colonies selected and purified and achieved 17 isolates. The isolates were described by morphologic, physiological, biochemical tests and method of molecular methods ( 16S rRNA PCR and 16S rRNA sequence analysis). As a result of assessment which datums of phenotypic and genotypic characterization and identified of 17 isolates were made and 11 different bacterial species (Bacillus amyloliquefaciens, Bacillus pumilus, Bacillus subtilis, Enterobacter cloacae, Escherichia coli, Klebsiella pneumonia, Lactococcus garviae, Stenotrophomonas maltophilia, Stenotrophomonas rhizophila, Pantoea agglomerans ve Pseudomonas trivialis) determined. As a result, the bacterial species that achieved from the spesies of Curculionidae family which have economic and ecological importance can used.