Bazı yerli ve yabancı ceviz çeşitlerinin Menemen koşullarında ağaç ve meyve özelliklerinin incelenmesi
The investigation onthe tree and fruit characteristics of some domestic and foreign walnut cultivars in Menemen conditions
  1. Tez No: 390351
  2. Yazar: SÜLEYMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ÖZEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türkiye birçok meyve türünde olduğu gibi, cevizinde, anavatanı arasında yer almaktadır. Anadolu'nun hemen her yöresinde, uzun yıllar boyunca tohumla yetiştiricilik yapılması, ıslah açısından önemli olmasına rağmen, üretimde standardizasyonun olmamasına yol açmıştır. Yerli ve yabancı ceviz çeşitlerine ait özelliklerin ortaya çıkmasında, genetik yapı ve çevre koşullarının da etkili olması, adaptasyon çalışmalarının gerekliliğini zorunlu kılmıştır. Menemen ekolojik koşullarında yetiştiriciliği yapılan yerli orijinli Şen 1, Şen 2, Şebin, Bilecik ve yabancı orijinli Chandler, Fernor, Fernette, Pedro ve Midland ceviz çeşitlerinin adaptasyon yeteneklerinin araştırıldığı bu çalışmada, genotiplerin bitkisel, pomolojik ve kimyasal özellikleriyle verimlilik durumları incelenmiştir. Ceviz çeşitlerinde; ağaç boyu, gövde çapı ve taç izdüşümleri bakımından benzerlik saptanırken, meyve eni 31.46 (Kaman 1) – 39.39 mm (Şen 1),boyu 36.63 (Kaman 1) – 43.51 mm (Şen 2) ve yüksekliği 32.44 (Şebin) – 42.09 mm (Şen 1) arasında değişmiştir. Ortalama meyve ağırlığı bakımından incelenen çeşitlerin tamamı, buna karşılık, iç ağırlığı bakımından ise Şen 1, Şen 2, Maraş 18, Pedro ve Midland çeşitlerinde, değerlerin kabul edilebilir olduğu belirlenmiştir. Çeşitlere ait iç randımanın,%34 – 47 arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Yan dal verimliliği ve antraknoz zararı, çeşitlere göre farklılık göstermiştir. Ayrıca, yağ asitleri kompozisyonları bakımından ilk linoleik asit sırada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is among the origin of walnut, as many other fruit species. Seed propagation is important for breeding for many years in almost every region of Anatolia, although this condition was led to lack of standardization in production. The effectiveness of the genetic structure and environmental conditions in the emergence of attributes of domestic and foreign walnut species is imperative for the necessity of adaptation studies. In this study, the adaptation capabilities of Şen 1, Şen 2, Şebin, Bilecik cultivars of domestic origin and Chandler, Fernor, Fernette, Pedro and Midland cultivars of foreign origin that grown in Menemen ecological conditions, were investigated, and plant, pomological and chemical characteristics and fertility of genotypes were detected. Similar results were defined in terms of tree height, stem diameter and crown perspective in walnut varieties, while fruit width ranged from 31.46 (Kaman 1) – 39.39 mm (Şen 1), fruit length ranged from 36.63 (Kaman 1) – 43.51 mm (Şen 2) and fruit height ranged from 32.44 (Şebin) – 42.09 mm (Şen 1). It was determined that the values were acceptable for all the varieties in terms of average fruit weight, whereas, they were acceptable for Şen 1, Şen 2, Maraş 18, Pedro and Midland varieties in terms of internal weight. Kernel percentages of cultivars have been identified between 34-47%. Lateral fruit bearing percentages and anthracnose damage were showed differences among the cultivars. Also, linoleic acid was ranked the first row in terms of fatty acid compositions.