İç mekan yüzeylerde doğal ahşap malzeme kullanımının mekan algısına etkisi
The effect on the perception of i̇nterior space using natural wood surfaces
  1. Tez No: 390361
  2. Yazar: BURCU KIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA SAKINÇ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ahşap doğal görüntüsü, renk ve dokusundaki sayısız çeşitliliği ile iç mekan tasarımında en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Ahşap diğer malzemelerden farklı olarak biyolojik bir üründür. Her bir ahşap malzemenin görünümü, özellikleri ve performansı birbirinden farklıdır. Kaynağı yenilenebilen tek yapı malzemesi olan ahşap; yaşayan ve doğal yapısı sayesinde insan doğasına en yakın malzemedir. Bu sebepten dolayı iç mekan algısında ahşap malzemenin yeri incelenmiş ve kullanıcının ahşap malzemeyi nasıl algıladığı ve kullanıcı üzerinde bıraktığı etkilerin anlaşılmasına yönelik araştırma yapılmıştır. Çalışma üç bölüm kapsamında ele alınmaktadır. Birinci bölümde doğal ahşap malzemelerin tanıması amacı ile özellikleri incelenmiştir. Doğal ahşap malzemenin kullanımını birebir etkileyen anatomik, kimyasal, fiziksel ve mekanik özellikleri araştırılmıştır. Doğal ahşap malzemenin, karakteristik özellikleri dikkate alınarak iç mekanda, zemin, duvar ve tavan kaplamalarında, ahşap malzeme kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve kullanılan ağaç türleri belirtilmiştir. İkinci bölümde iç mekan algısında ahşap malzemeye değinilmiş; iç mekan algısında yüzey, renk, doku gibi malzemenin fiziksel özelliklerinin önemi ve mekan algısına etkisi araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, ahşap malzemenin iç mekanda döşeme, duvar ve tavan kaplaması olarak kullanımında ağaç malzemenin doğal renk, doku farklılığının ve kullanım oranının mekanda oluşturduğu algıyı anlayabilmek için mekan oluşturulmuş. Yirmi adet alternatif mekanın, kullanıcı üzerindeki etkileri anket yöntemiyle belirlenmiş, elde edilen sonuçlar yüzdesel dağılımlar ve grafikler ile gösterilerek; sonuçları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With it's natural looks and variety in color and texture, wood is one of the most preferred materials in internal architecture designs. Contrary to other materials, wood is a biological material. The view, features and performance characteristics vary in each wood sample. As the only construction material with a renewable source, the living and natural wood is the closest material to human nature. Thus, a research has been made to maintain an understanding of the place of wood in internal architecture applications, in an attempt to better understand the perception of wood by users and the effects of wood on them. The study is based on three parts. In the first part, specifications of wood are explained to introduce the material. anatomical, chemical, physical and mechanical properties that directly effect the use of natural wood are examined. Considerations for use of wood in flooring, wall and ceiling panelling have been specified in light of the characteristics of natural wood materials. In the second part, perception of wood in internal decoration has been studied and the the importance and effects of features like texture and color on users and the effects of such on space perception. In the third part, a test room has been build to show the effects of the use of wood in flooring, wall and ceiling panelling in internal decoration and the effects of variations in the natural color, texsture and other properties of wood materials in the perception of users. A survey has been applied for twenty different locations to maintain the effects on users and the data gathered are analized in percentage distribution and shown in graphics.