Seroprevelance of hepatitis B virus in zakho city
Zakho kentinde Hepatitis B'nin seroprevelansı
- Tez No: 390377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hepatit B kan yolu ile bulaşabilmektedir, ancak daha yaygın olarak vücut sıvıları ile bulaşmaktadır. Hepatit B virüsü (HBV) topluluklarda en sık yayılan viral enfeksiyonlardandır. Bu çalışmanın amacı, Kuzay Irak'ın Zakho kentinde risk gruplarında HBV seroprevalansını belirlemektir. Şubat-Ekim 2014 tarihleri arasında, Kuzay Irak'ın Zakho kentindeki Genel Hastane Laboratuarına (HBV)klinik şüphesi ile gönderilen toplam 4216 hastaya ait serum örnekleri ELISA metodu ile çalışıldı. Bu örnekler, farklı yaş ve cinsiyetteki, hamileler, ameliyat öncesi hastalar, berberler gibi risk gruplarından alındı. Sonuç olarak, toplam 4216 hastanın 215 (5%)' inde HBV taşıyıcılığı ve prevalans belirlenirken, taşıyıcılık 29-39 yaş grubunda ve kadınlara göre erkeklerde daha sık bulundu.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B can be transmitted through blood to blood contact, but is more commonly transmitted through bodily fluids. Hepatitis B virus (HBV) is the most common viral infections in communities. The aim of this study was to detect prevalence of HBV. A total of samples of 4216 patients with clinical symptoms of HBV were studied by ELISA methods in Zakho general hospital laboratory. The period of sample collection was from February to October 2014. These Samples had been taken from at group risk of HBV, from pregnant women, pre operations test for patient, examined clinically suspect, barber, with difference in age category. As a results of the significant carriage and prevalence of HBV were detected 215 (5%) positive case from total 4216 patient. There are more carriage of HBV are present during 29 to 39 ages and most are found in males gender that females