Farklı pirazolil açil tiyoüre bileşiklerinin kolon, karaciğer ve meme kanseri hücre hatlarında anti-kanser etkilerinin belirlenmesi
Determi̇nati̇on of anti̇-cancer effects of vari̇ous pi̇razoli̇l açi̇l ti̇yüre compounds on colon, li̇ver and breast cancer cell li̇nes
  1. Tez No: 363962
  2. Yazar: EREN YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kanser dünyada önemli bir sağlık sorunudur. Dünya Kanser Araştırma Fonu Uluslararası istatistiklerine göre dünyada 2013 yılında 12,6 milyon kanser vakası tanımlanmış olup bu sayının 2030 yılında 21 milyona çıkması beklenmektedir. Kolon ve karaciğer kanserleri kanser ölümlerinde her yıl olduğu gibi üst sıralarda yer almaktadır. 2013 yılında kolon kanserinde yaklaşık 1,24 milyon vaka, karaciğer kanserinde 750,000 vaka ve kemik kanserinde 130,000 vaka kliniksel olarak tespit edilmiştir. Dolayısıyla küresel ilaç şirketleri ve araştırma merkezleri şu an 90 milyar dolar bütçe ile kanser tedavisi için yeni ve etkili moleküllerin saptanarak yeni kanser ilaçlarının geliştirilmesi çalışmalarına odaklanmışlardır. Beş üyeli bir halkadan meydana gelen heterosiklik bileşik olan pirazollerin anti-kanser, anti-enflamatuar, anti-viral, anti-mantar ve analjezik özellikler gösterdikleri uzun süredir bilinmektedir. Özel olarak pirazol çekirdeğinin anti-kanser ajanların gelişiminde çok etkili oldukları bulunmuştur. Pirazol türevi kinazlar ve pirazol türevi kinaz inhibitörlerinin inhibisyonunun anti-kanser etkileri literatürde rapor edilmiştir. Bu çalışmamızda pirazol halkaları kullanarak bir dizi reaksiyon sonucunda açil tiyoüre bileşiklerini içeren yeni bir dizi sentezledik. Bu bileşiklerin yapıları IR, 1H NMR, 13C NMR ve element analizi ile teyit edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin antikanser aktiviteleri insan kemik, meme, kolon, karaciğer kanseri hücre hatları üzerinde değerlendirdik. Hücre kültürü çalışmalarının bir sonucu olarak, tüm bileşikler kolon, meme, kemik ve karaciğer kanseri hücreleri için anti-kanser aktivite göstermiştir. Sonuç olarak, yeni pirazolil açil tiyoüreler bileşikler, kanser tedavisi alanında potansiyel olarak yararlı olabilir. Son olarak, yeni sentezlenen bileşikler kemik, meme, karaciğer ve kolon kanseri ilaçları için güçlü aday olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Cancer is an important health problem in the world. According to World Cancer Research Fund International statistics, about 12.6 million cancer cases identified around the world in 2013, and this number is expected to increase to 21 million by 2030. Liver and colon cancers are on the top of list for cancer related deaths each year. Approximately 1.24 million cases of colon, 750,000 cases of liver cancer and 130,000 cases of bone cancer were clinically diagnosed in 2013. Therefore, global pharmaceutical companies and research centers spare about 90 billion dollars budget annually for the development of novel cancer drugs and currently research is focused on determining new and efficient molecules for cancer treatment. Pyrazole is five membered ring heterocyclic compound and its anti-cancer, antimicrobial, anti-inflammatory, anti-viral, anti-fungal, and analgesic properties are known for a long time. Particularly, the pyrazole nucleus is found to be very important in the development of anticancer agents. Pyrazole derivatives show anticancer activities by inhibition of kinases and pyrazole derivate kinase inhibitors were reported in the literature. We have synthesized a new series of acyl thiourea derivatives containing pyrazole ring were prepared in good yield via one pot reaction. The structures of these compounds were confirmed by IR, 1H NMR, 13C NMR and elemental analysis. Anticancer activities of synthesized compounds were evaluated on human bone, breast, colon, and liver cancer cell lines. As a result of the cell culture studies, all of the compounds have shown anticancer activity for colon, breast, bone and liver cancer cells. In conclusion, novel pyrazolyl acyl thioureas compounds might be potentially useful in the field of cancer treatment. Finally, our new synthesized compounds can be suggested as potent candidates for bone, breast, liver and colon cancer drugs.