Rejenere open-end iplik üretim özellikleri üzerine bir araştırma
A study on specifications of regenerated open-end yarn production
- Tez No: 390446
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT FİKRİ ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Son yıllarda dünya genelinde artan nüfus ve yaşanan teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak çevre ve kaynak yetersizliği sorunuyla karşı karşıya gelmiş durumdayız. Doğal kaynakların hızla tüketilmeye devam edilmesi durumunda tüm dünyada doğal kaynaklar yakın zamanda tükenecektir. Doğanın temiz kalmasını ve kaynakların korunmasını sağlamak için geri dönüşüm çok önemli bir rol almıştır. Bu yüzden rejenere open-end iplikçiliğin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Sclafhorts-Saurer firması Autocoro 8 makinesinde 3 farklı iplik numarasında (Ne 15/1, Ne 20/1, Ne 28/1), 3 farklı rotor hızında (100000 devir/dakika, 110000 devir/dakika, 120000 devir/dakika) ve değişik bükümlerde (490 tur/metre, 550 tur/metre, 560 tur/metre, 640 tur/metre, 660 tur/metre, 740 tur/metre, 750 tur/metre , 870 tur/metre) iplik üretimi gerçekleştirilmiştir. Autocoro 8 makinesinde farklı hammaddelerden üretilen ipliklerin kalite değerlerine bakılmış ve iplik üretim özelliklerine etki eden parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, we have now faced with the problem of lack of resources and environment as a result of technological developments and increasing population across the world. Natural resources will run out soon all over the world in the case of natural resources keep on consumed rapidly. Recycling a crucial role for to stay clean of nature and to ensure the protection of resources. Therefore regenerated open-end yarn system must be developed. In this study, the yarn, which was in three different yarn counts ((Ne 15/1, Ne 20/1, Ne 28/1), at three different rotor speeds (100000 rotational speed/minute, 110000 rotational speed/minute, 120000 rotational speed/minute) and various twists (490 rounder/meter , 550 rounder/meter, 560 rounder/meter, 640 rounder/meter, 660 rounder/meter, 740 rounder/meter, rounder/meter, 870 rounder/meter) was produced in Autocoro8 machine of Schlafhorst-Saurer company. The quality of the yarns produced from different raw materials have been examined in Autocoro8 machine and parameters affecting the yarn production properties were investigated.