Valgansiklovir ve lamivudinin permeabilite ve bozunma ürünlerinin tayini için metot optimizasyonu
Method optimization for determination of permeability and degradation products of valgancyclovir and lamivudine
  1. Tez No: 390450
  2. Yazar: EMİNE ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
İlaçların uygulama yolları ilacın özelliklerine ve tedavi amacına göre belirlenmektedir. Bu uygulama yolları enteral, parenteral ve diğer uygulama yolları olarak üç temel gruba ayrılmaktadır. Oral (enteral) uygulama, en güvenli ve en kolay uygulama olduğu için sistemik etki etmek amacıyla en çok tercih edilen uygulama yoludur. Oral yolla verilen ilaçların absorpsiyonu ve biyoyararlanımı üzerine ilacın fizikokimyasal özellikleri, dozaj şekline ait faktörler ve fizyolojik faktörler önemli derecede etki etmektedir. Oral yolla uygulanan ilaçların gastrointestinal kanaldan absorpsiyonlarının kısıtlı olması düşük biyoyararlanım nedenlerinden biridir. Biyofarmasötik sınıflandırma sistemi (BCS) ilaçların çözünürlük ve permeabilitelerine göre sınıflandırıldığı, Amidon ve ark. Tarafından ortaya atılmış, bilimsel bir çerçevedir. Bu tez çalışmasında, antiviral ilaçlardan olan lamivudine ve valgansiklovirinin intestinal permeabiliteleri, Biyofarmasötik Sınıflandırma Sistemi (BCS)'ne göre değerlendirilmiştir. Bunun için ters faz sıvı kromatografik yöntem kullanılmıştır. Stress testleri, etkin maddelerin zorlanmış koşullardaki parçalanma ürünleri ve parçalanma mekanizmaları hakkında bilgi edinmek için yapılır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, lamivudine ve valgansiklovirin bozunma ürünleri LC-MS/MS yöntemi ile tayin edilmiştir. Bu amaçla etken maddenin asidik, bazik, oksidative, termal ve fotolitik koşullarda stres testleri yapılmıştır. LC-MS yöntemi ile elde edilen m/z değerleri ve parçacık örneklerine dayanarak, ilacın olası bozunma mekanizmaları ve bozunma ürünlerinin ne olduğu tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The types of application of drugs are determined by the drug properties and therapeutic purposes of these drugs. These types of applications are divided into three basic groups as enteral, parenteral and the other types of applications. Orally (enternal) type is the most preferred because of its safety and easier application. The physicochemical properties of drugs, the factors about the phsigological and dosage forms are affected to absorption and bioavailability of orally administered drugs. The reason of low absorption of the drugs which are orally used from gastrointestinal tract, is low bioavailability. Biopharmaceutical Classification System (BCS) is a scientific framework according to the solubility and permeability of drugs put forward by Amidon et al. In this study, lamivudine and valgancyclovir's intestinal permeability were evaluated according to Biopharmaceutical Classification System (BCS). For this purpose reverse phase liquid chromatographic method was used. The stress tests are performed to learn about the forced degradation products in terms of active substances and degradation mechanisms. In the second part of these study, degradation products of lamivudine and valgancyclovir were determined by LC-MS/MS method. For this purpose, the active ingredient stress tests were performed in the acidic, basic, thermal and photolytic conditions. According to m/z values and decomposition products, possible drug degradation mechanisms and decomposition products were estimated.